(این مقاله پاد کست هم دارد) همه ما در عرصه های مختلف زندگی از جمله زمانی که در حال یادگیری موضوع جدیدی همچون موسیقی، رانندگی، ریاضی و ... بودیم یا به دنبال شغل مناسب می گشتیم و یا... جملاتی نظیر«خودت رو باور کن»، «اعتماد به نفس داشته باش»،«به خودت اعتماد کن» و ... را شنیده اید. شاید این جملات در نوع کلمات به کار رفته با یکدیگر تفاوت زیادی داشته باشند اما همه آن ها کلمه اعتماد به نفس را در ذهن شما تداعی می کردند. 
به طور کلی در حال حاضر روانشناسان، جامعه شناسان و پژوهشگران به نتایج کامل و جامعی در مورد اعتماد به نفس رسیده اند. یکی از این نتایج مشترک در مورد خود باوری این است که فرد آن را برای کلیه امور و در تمام سطوح زندگی مورد توجه قرار دهد. 
 
افزایش اعتماد به نفس
حتماٌ شما هم شنیده اید که ریشه اعتماد به نفس پایین در دوران کودکی است. ضمن اینکه بسیاری از افراد که در کودکی سرخورده یا مورد سرزنش های پی در پی قرار گرفته اند یا اینکه به طور کلی کودکی چندان مطلوبی نداشتند، از عزت نفس پایینی برخوردار هستند. البته ریشه این چنین مشکلاتی در باورها و ضمیر ناخودآگاه فرد است. متاسفانه در این شرایط فرد توانایی انجام کار را در خود نمی بیند و گمان می کند در کاری که شروع کرده، موفق نمی شود. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، ابداً در جمع سخنرانی نمی کنند. معمولاً خجالتی هستند. استرس بالایی دارند و گاهی نیز تبدیل به فرد پرخاشگری می شوند. برای انجام کارها احساس ضعف می کنند، احساس های نامطلوبی در آن ها دیده می شود. 


 راهکارهای تقویت خود باوری
راه های تقویت اعتماد به نفس
اعتماد به نفس را می توان با راهکارهایی تقویت نمود. به عنوان مثال پدری که فرزندش تمایلی به حضور در جمع یا صحبت با دیگران ندارد، بسیار نگران و پریشان خاطر است. برای اینکه این پدر بتواند فرزندش را با دیگر جمع های کودکانه همراه کند، باید به شکل بطئی و تدریجی عمل نماید. یعنی کودک را یک باره در محیط شلوغ رها نکند یا او را با مسخره کردن و به زور وادار به صحبت در جمع نکند. این راهکارها به خودی خود آثار نامطلوبی بر روی فرزند شما دارند. چون او در این شرایط حتی حس اعتمادش را نسبت به شما نیز از دست می دهد. در واقع با یک حرکت اشتباه مشکل را چندین برابر خواهید کرد.


برای افزایش اعتماد به نفس از زبان بدن بهره مند شوید
زبان بدن می تواند تقویت کننده خوبی برای بالا رفتن اعتماد به نفس باشد. احتمالاً در برخورد با بعضی از افراد احساس کرده اید آن ها افراد جسور، شجاع و قدرتمندی هستند. این گونه افراد نشانه های قدرتمندی و جسارت را در طرز ایستادن، نشستن و حرف زدن نشان می دهند. آن ها استوارانه گام بر می دارند و این موضوع را نیز به بقیه افراد القا می کنند.

زبان بدن در افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، به گونه ای خاص ساماندهی می شود. این افراد صاف می نشینند و قوز نمی کنند.

در حین راه رفتن، نشستن و برخاستن بسیار محکم و بااراده می باشند. محکم دست می دهند و هیچ گاه در حین حرف زدن شل و وارفته عمل نمی کنند. این موضوع از راه های تقویت خود باوری می باشد.

تیپ و پوشش خود را درست انتخاب کنید
این موضوع نیز می تواند در بالا رفتن خود باوری نقش مهمی داشته باشد. به ظاهر خود برسید. لباس های زیبا و شیک بخرید و به تن کنید. لباس های مناسب می توانند به شما عزت نفس لازم را در یک مهمانی ارائه کنند. مطمئن باشید اگر با ظاهری درست در بین افراد حضور پیدا کنید، کم کم به یک فرد با اعتماد به نفس بالا تبدیل می گردید.

برای اعتماد به نفس بالا، مثبت فکر کنید
این موضوع نیز یکی از راه های بالا بردن اعتماد به نفس خواهد بود. در چنین شرایطی اعتماد به نفس شما با مثبت اندیشیدن بالا می رود. مثبت فکر کنید و کلیه ورودی های ذهنی خود را برای افکار منفی ببندید. این افکار بسیار صدمه زننده هستند و می توانند اعتماد به نفس شما را نابود کنند. افکار منفی را از ذهن خود دور کنید و فرصت فکر کردن به آن ها را از خود بگیرید.

 مثبت اندیشی در بالا بردن عزت نفس
پژوهش ها نشان می دهد که افکار منفی به مراتب بسیار تاثیر گذار هستند و می توانند در ضمیر ناخودآگاه به شکل خودکار ثبت گردند. ضمن اینکه در مواقعی به یک رویداد مشابه خود تبدیل شوند. افکار مثبت را در ذهن خود پرورش دهید. برای  اینکه بتوانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، با تکرار جملات مثبت شروع کنید.
آنچه بر روی زبان شما جاری می شود، کم کم بر روی ضمیر ناخودآگاه شما ثبت می گردد. بنابراین همیشه از جملات مثبت و پرانرژی استفاده کنید. این جملات می توانند بسیار مفید و موثر واقع شوند. این موضوع نشان می دهد که درست اندیشیدن شما و تکرار جملات مثبت اهمیت زیادی در زندگی تان دارد و می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

خوب صحبت کنید
اگر می خواهید در جمعی موضوعی را تشریح نمایید یا داستانی تعریف کنید، خوب صحبت کنید. هنر خوب صحبت کردن می تواند از راه های افزایش عزت نفس به شمار آید. شیوا و جذاب حرف بزنید تا بتوانید کلام خود را به شکل تاثیر گذار ادا نمایید. برای تاثیر گذاری از کلمات مناسب و به جا استفاده کنید. کلمات نقش مهمی در بالا بردن اعتماد به نفس دارند.
 
خوب صحبت کردن و افزایش اعتماد به نفس
صحبت کردن باید در نوع ساده و روان اما در عین حال جذاب باشد. منظور از جذابیت این است که افراد حاضر منتظر شنیدن باقی کلمات شما باشند و از شنیدن حرف های شما خسته نشده باشند. اگر قرار است یک داستان را در میان دوستان یا آشنایان تعریف کنید، ابتدا بهتر است با شگردهای کلامی مربوط به آن آشنا شوید و سپس آن را در میان جمع تعریف کنید.
البته ما به پیشنهاد می کنیم برای خوب صحبت کردن ابتدا از صحبت های عادی و روزانه شروع کنید و در گام های بعدی تقویت اعتماد به نفس از داستان تعریف کردن، شعر خواندن در جمع و حتی شرح موضوع استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اعتماد به نفس به شکل تدریجی بالا می رود و فرد باید تقویت آن را کم کم احساس نماید و به شکل تدریجی در قبول اینکه باید اعتماد به نفسش تقویت گردد، متقاعد شود. 
منبع: سایت آموزشفا


پادکست
روش های تقویت اعتماد بنفس.mp3