بازاریابی آنلاین یکی از روشهای بازاریابی مبتنی بر کانالهای اینترنتی میباشد که به منظور معرفی برند، محصولات یا خدمات یک شرکت به مشتریان بالقوه خود استفاده میشود. به بیان ساده تر، بازاریابی اینترنتی شامل جذب مشتری و افزایش فروش کسب و کارهای مختلف از طریق ابزارهای آنلاین میباشد.

 روشها و تکنیکهای مورد استفاده برای بازاریابی آنلاین شامل بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه های اجتماعی، نمایش تبلیغاتی، بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)،بازاریابی وابسته و غیره است.هدف از بازاریابی جذب مشتریان بالقوه از طریق کانالهایی است که افراد زمان بسیاری را برای خواندن، جستجو، خرید آنلاین و ... در آنها سپری می کنند.

ویژگیها و مزیتهای بازاریابی آنلاین

مزیت اصلی استفاده از کانالهای اینترنتی برای بازاریابی آنلاین یک تجارت یا کالا، امکان سنجش میزان تأثیر هر کدام از کانالهای معین میباشد. همچنین، این مدل از بازاریابی به شما کمک می کند تا بفهمید که چگونه بازدید کنندگان از میان کانالهای مختلف با یک وب سایت یا صفحه شخصی تعامل برقرار میکنند. در واقع، با بازاریابی آنلاین میتوان از میان بازدیدکنندگانی که به مشتریان بالفعل تبدیل میشوند، به تجزیه و تحلیل بیشتری پرداخته تا مشخص شود که کدامیک از کانالهای آنلاین در دستیابی به مشتریان با ارزش مؤثر هستند. بنابراین، تجزیه و تحلیل به دست آمده از صفحات وب سایت و یا برنامه های تلفن همراه به تعیین موارد زیر کمک میکند:


 1. براساس نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان و هزینه آنها مشخص میشود که کدامیک از کانالهای بازاریابی آنلاین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.
 2. کدامیک از کانالهای بازاریابی آنلاین در دستیابی مشتریان به ارزشهای بالاتر موثر هستند؛ مانند بازاریابی از طریق ایمیل که خریدهای مکرری را به سمت مشتریان قبلی هدایت میکند.
 3. کدام دسته از مشتریان دارای پتانسیل بالایی برای افزایش میزان ترافیک وب سایت شما هستند.


یکی دیگر از مهمترین مزیتهای بازاریابی آنلاین برای مشاغل مختلف، پایین بودن هزینه های بازاریابی است. شما می توانید با بازاریابی اینترنتی ارزانتر از روشهای سنتی مانند آگهی در روزنامه ها، تبلیغات رادیو و تلویزیون برای فروش محصولات خود تبلیغ کنید.


در بازاریابی آنلاین، شما به راحتی میتوانید در طیف گسترده ای لیستی رایگان از فهرست کسب و کارهای تجاری مختلف به دست آورید. علاوه بر این، اینترنت این امکان را برای شما فراهم میکند تا در مقایسه با نحوه ارتباط سنتی، به آسانی با مشتریان خود تماس بگیرید. یقینا، ارتباطات آنلاین مقرون به صرفه تر از روشهای بازاریابی سنتی مانند ارسال بروشور از طریق و چاپ و پست کردن آنها میباشند. به عنوان مثال، میتوانید به جای ارسال نامه توسط پست، از طریق ایمیل، همان اطلاعات را ارسال کنید و در چاپ کاغذ مصرفی و هزینه پستی صرفه جویی کنید. علاوه بر راحتی و سرویس دهی سریع، امکان اندازه گیری و پیگیری نتایج، بازاریابی جهانی، قابلیت چند منظوره و انجام بازاریابی به صورت شبانه روزی از دیگر مزایای مهم بازاریابی آنلاین میباشد.


استفاده گسترده از اینترنت برای مشاغل و مصارف شخصی، کانالهای جدیدی را برای تبلیغات و تعامل در بازاریابی ایجاد کرده است. همچنین، مزایا و چالش های ذاتی بسیاری برای بازاریابی آنلاین وجود دارد به گونه ای که در درجه اول از رسانه های دیجیتال برای جذب، تعامل و تبدیل بازدید کنندگان مجازی به مشتریان بالفعل استفاده میشود. از جمله نکات بسیار مهم تفاوت بازاریابی آنلاین با بازاریابی سنتی (شامل رسانه هایی مانند تبلیغات چاپی، بیلبورد، آگهی های رادیو و تلویزیون) است که در طول تاریخ به طور گسترده از آنها استفاده شده است. در واقع، قبل از ظهور کانالهای بازاریابی آنلاین، افراد هزینه های بسیار بالایی را برای افزایش فروش کالاهای بازار یا خدمات صرف میکردند که اندازهگیری آنها به طور سنتی بسیار دشوار بود. به عبارت دیگر، برای آگاهی افراد از برندهای مختلف، از شرکتهای تبلیغاتی تلویزیون ملی استفاده میشد.


این در حالی است که روشهای بازاریابی سنتی قادر به انجام نحوه صحیح بازاریابی نمی باشند. امروزه اکثر افراد مرتبط با یک تجارت آنلاین (و همچنین اکثر مشاغل آفلاین) میتواند با ایجاد یک وب سایت و کمپینهای خرید مشتری، با هزینه اندک و یا بدون هیچ گونه هزینه ای در بازاریابی آنلاین شرکت کنند. هدف اصلی از ارائه این مقاله آشنایی بیشتر شما با مزایای بازاریابی آنلاین و انواع روشهای بازاریابی اینترنتی میباشد. چنانچه علاقمند به انجام بازاریابی آنلاین و کسب درآمد از طریق اینترنت می باشید، لطفا تا انتهای متن ما را همراهی بفرمایید.

ابزارهای کاربردی مختلف برای انجام بازاریابی آنلاین

همانطور که قبلا بیان شد، تعدادی بسیار زیادی از ابزارهای مختلف برای ساختن و حفظ یک برنامه بازاریابی آنلاین قوی وجود دارد. در ادامه این مطلب لیستی از جدیدترین تکنیکهای بازاریابی از طریق اینترنت آورده شده است:

 1. بازاریابی ایمیلی
 2. بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 3. بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 4. نمایش تبلیغات
 5. بازاریابی موتور جستجوگر (SEM)
 6. بازاریابی آنلاین از طریق رویدادها و وبینارها
 7. بهینه سازی وب سایت
 8. بازاریابی محتوا
 9. بازاریابی ویدیویی
 10. آنالیز بازاریابی
 11. بازاریابی اتوماتیک
 12. مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 13. سیستم مدیریت محتوا (CMS)
 14. بازاریابی آنلاین و تبلیغات به ازای هر کلیک (PPC)
 15. تبلیغات لینک شده
 16. بازاریابی وابستهاگرچه بازاریابی آنلاین فرصتهای بسیار مناسبی را برای افزایش فروش، جذب مشتری و رشد مشاغل مختلف از طریق اینترنت فراهم می کند تا آنها بتوانند مخاطبان خاص خود را جمع آوری کنند، اما روشهای بازاریابی اینترنتی نیز دارای چالش های ذاتی میباشند. بازاریابی آنلاین به علت ماهیت مجازی تحویل پیام و محتوا به مخاطب مورد نظر، میتواند غیر شخصی باشد. بنابراین، افراد بازاریاب باید با درک جدی از نیازها و ترجیحات مشتری، استراتژی خود را برای بازاریابی آنلاین ارائه دهند. آنها میتوانند از تکنیکهایی مانند نظرسنجی و مکالمات حضوری برای درک بهتر تجربیات کاربران استفاده کنند.


علاوه بر این، بازاریابی آنلاین نیز میتواند به صورت رقابتی باشد. اگرچه فرصتهای ارائه کالاها و خدمات در بازارهای محلی و حتی مناطق دورافتاده با روش بازاریابی از طریق اینترنت امکان پذیر است، اما بحثهای رقابتی در بازاریابی اینترنتی نیز میتواند بسیار مهم باشد. به همین خاطر، شرکتهایی سرمایه گذار در زمینه بازاریابی آنلاین، باید توجه داشته باشند که جذب بازدیدکنندگان میتواند به دلیل تعداد زیاد مشاغل و همچنین بازاریابی محصولات و خدمات به صورت آنلاین دشوار باشد. در واقع، یک تیم بازاریابی در هنگام آزمایش و ساخت کمپینهای بازاریابی در کانالهای مختلف، باید بتواند تعادل مناسبی را بین پیشنهاد ارزش منحصر به فرد (UVP) و برند تجاری ایجاد کنند. به عبارت دیگر، افراد بازایاب باید مشخص کنند که برند تجاری شما نسبت به سایر کسب و کارها دارای چه ویژگیهای منحصر به فردی است که به نفع مشتریان خواهد بود.