(این مقاله پادکست هم دارد) احتمالاً برای شما هم پیش آمده که با وجود یک برنامه ریزی منسجم نتوانسته باشید کار خود را به  اتمام برسانید. در واقع در این شرایط باید پارامترهای مهمی را مورد بررسی قرار دهید. یکی از این پارامترهای مهم رهایی از تنبلی است.

به طور کلی برای اینکه بتوانید در هر کاری موفق شوید، باید راهکارهای رهایی از تنبلی را بیاموزید و بدانید چگونه آن را کنار بگذارید.

تنبلی یک صفت مشخص است که گاهی با بی حوصلگی مترادف می گردد. صفت تنبلی در همه افراد کم و بیش وجود دارد اما بعضی از افراد با این صفت مانوس تر هستند و همین موضوع روند کاری آن ها را با اختلال مواجه می سازد. برای رهایی از تنبلی می توانید راه های مختلفی را امتحان کنید.

استارت در هر کاری با قانون و قاعده خاصی همراه است. همان طور که می دانید ذهن از انجام کارهای تکراری بیزار است. مخصوصاً اگر در انجام این کارها از لفظ باید استفاده شود. برای رهایی از تنبلی نکات مهم را مد نظر قرار دهید تا ذهن خود را با خودتان همراه نمایید.

فرض کنید امروز قرار است یک کار بانکی انجام دهید، مقاله خود را تنظیم و تکمیل نمایید، به یکی از دوستانتان سر بزنید، خودرو خود را به معاینه فنی ببرید و ... صبح که بیدار می شوید تمام این کارها را به خاطر می آورید. در تختخواب احساس می کنید تمایل ندارید از خواب بیدار شوید و در همان حالت به فکر فرو می روید. آن گاه چند ساعت به همین موضوع که چگونه این کارها را انجام دهم، می گذرد. به راستی برای رهایی از تنبلی که اکنون به سراغتان آمده چه باید کرد؟

تنبلی در کارها همان سستی و نوعی اهمال کاری می باشد. یعنی شما تمایلی به انجام کار ندارید و می
خواهید آن را به زمان دیگری به تعویق بیندازید. برای رهایی از تنبلی از تکنیک های کارآمد کمک گرفته می شود.
برای شنیدن این پادکست بر لینک زیر کلیک کنید
چطور بر تنبلی غلبه کنیم؟.mp3
دلایل تنبلی در افراد
برای رهایی از تنبلی بهتر است ابتدا دلایل مربوط به آن را بشناسید و سپس در راستای برطرف کردن آن گام بردارید.

این گونه افراد گاهی حس لذت طلبی دارند و به همین خاطر ترجیح می دهند در حال حاضر از انجام کارها خودداری کنند و خود را با اموری که به آن ها لذت می دهد، سرگرم نمایند. فیلم دیدن، بازی کردن، موسیقی
 گوش دادن و ... از جمله امور لذت بخش در زندگی این افراد است. برای رهایی از تنبلی باید کار خود را با
یکی از این لذت ها همراه سازید.

به عنوان مثال برای رهایی از تنبلی می توانید یک ساعت کار مفید انجام دهید، آنگاه حدود 5 تا 15 دقیقه به موزیک گوش دهید. مطمئن باشید این یک ساعت را به شوق گوش کردن آهنگ سپری خواهید کرد.
فرد لجباز است و زمانی که از موضوعی ناراحت یا دلخور باشد، تمایلی به انجام کارهای شخصی اش ندارد.
فرد کمال گرایی است و این موضوع باعث می شود به تنبلی دچار گردد. به عنوان مثال تمایل دارد کارهایش را بدون نقص و عیب انجام دهد و همین موضوع باعث می شود به شگردهای لازم در زمینه رهایی از تنبلی نیاز داشته باشد.
کارهای خود را اولویت نمی دهید و همین موضوع شما را دچار تنبلی خواهد کرد.
تربیت ناصحیح والدین نیز می تواند فرد را تنبل بار بیاورد. در این شرایط فرزند شما همیشه در حال دریافت سرویس از خانه و خانواده است و همین موضوع او را در بزرگسالی وادار به رهایی از تنبلی خواهد کرد.

روش هایی رهایی از تنبلی چیست؟
غلبه بر تنبلی با روش های ساده ای امکان پذیر است. برای رهایی از تنبلی بهتر است ابتدا یکی از روش ها را به کار ببرید.
مقدمه چینی
قبل از اینکه بخواهید کار خود را شروع کنید، مقدمات مربوط به آن را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر قرار است دو صفحه از یک کتاب و 5 صفحه از یک کتاب دیگر در یک ساعت مطالعه کنید، بهتر است هر دو کتاب را در مجاورت میز خود قرار دهید. در این صورت از عوامل حواس پرتی در حین بلند شدن از صندلی جلوگیری می کنید و رهایی از تنبلی نیز برای شما تجربه خواهد شد.
دلیل روحی تنبلی شما چیست؟
برای اینکه بتوانید رهایی از تنبلی را تجربه کنید، باید به این سوال پاسخ روشن و واضح بدهید. ممکن است به طور کلی شما آدم کم انرژی باشید. در این شرایط برای رهایی از تنبلی بهتر است خوب صبحانه بخورید، ورزش کنید، ضمن اینکه بعد از هر یک ساعت کار حدود 10 دقیقه استراحت روحی و جسمی داشته باشید. در این
فاصله نباید به موضوع ناراحت کننده یا مطلبی که سبب افت انرژی در شما می شود، فکر کنید. این مسئله سطح انرژی شما را پایین می آورد و می تواند سبب تنبلی شود.
 

در قدم اول رهایی از تنبلی را قاطع عمل کنید
در این گام باید استوار باشید. در واقع این گام حکم استارت شما برای شروع کار و رهایی از تنبلی می باشد. بنابراین نیاز دارید که این گام را به شکل مقتدرانه بردارید. بقیه کار نیز با همین روال پیش خواهد رفت.

زمان مشخص کنید
از شگردهای مهم برای رهایی از تنبلی, تعیین زمان است. در این شرایط زمان تعیین شده به شما کمک می کند
تا کار خود را سر موقع تکمیل نمایید. این موضوع در متعهد شدن شما برای انجام کار و تکمیل آن بسیار مهم و کاربردی است و می تواند شما را از تنبلی نجات دهد.


برای خودتان امتیاز و جایزه در نظر بگیرید
این موضوع می تواند در حکم امتیازهای انگیزشی باشد.  در واقع فرد پس از یک ساعت مطالعه خوراکی مورد علاقه خود را میل می کند یا موزیکی که دوست دارد گوش می کند. تمام این موارد می توانند  روش های مفید
در رهایی از تنبلی باشند. ضمن اینکه کار و روند انجام آن را سرعت می بخشند.

برای رهایی از تنبلی با افکار منفی خداحافظی کنید
همان طور که می دانید ریشه بسیاری از تنبلی ها در ناامیدی و یا افکار منفی می باشد. این افکار می توانند تشدید کننده تنبلی باشند. ضمن اینکه می توانند رشته افکار شما را برای ادامه کار از بافت منسجم و یکپارچه
خارج سازند. بنابراین در حین کار همواره حواس خود را جمع کنید و از ورود افکار مزاحم حتی در هنگام
استراحت بپرهیزید.
کارتان را انجام دهید
این موضوع از گزینه های مهم در رهایی از تنبلی است. زمانی که برای رهایی از تنبلی اقدام می کنید، باید خود را ملزم به تمام کردن کار کنید. به پایان کار توجه نمایید. این موضوع شما را در پیشبرد کار و اتمام آن کمک خواهد کرد.


منبع: سایت آموزشفا