(این مقاله پادکست هم دارد)انسان ها با رویا  و آرزوهای خود زندگی می کنند. شاید شما جملاتی نظیر این که انسان بدون رویا مرده است یا هر آدمی یک آرزویی دارد و ... را شنیده باشید اما به راستی آرزو یا  رویا چیست؟ رویا یا آرزو همان هدف زندگی کردن می باشد. برای اینکه بتوانیم به رویا و تحقق آرزوهایمان دست پیدا کنیم، باید تمرکز بر هدف داشته باشیم. آن گاه به شکل آهسته با هدف خود هماهنگ و همراه می شویم.

افراد موفق افرادی هستند که به خوبی تمرکز بر هدف زندگی را یاد گرفته اند. توجه داشته باشید که بزرگی یا کوچکی هدف چندان مهم نیست. مهم این است که شما اصول دست یابی به اهداف خود را  به خوبی فرا گرفته باشید.

در همین راستا نیز از گذشتگان و بسیاری از فلاسفه سخنان آموزشی مناسبی شنیده ایم که بسیار کارا و مفید می باشند. ارسطو می گوید ما چیزی جز آن چه که تکرار می کنیم نیستیم. از این گفته می توان این گونه استنباط کرد که تمام آن چه که در زندگی ما تکرار می گردد، ما را به هدف می رساند. برای اینکه بتوانید  تمرکز بر هدف داشته باشید، می توانید از معیارهای هوشمندانه  یا اسمارت کمک بگیرید.

معیارهای هوشمندانه در تمرکز بر هدف
زمانی که می خواهید تمرکز بر هدف داشته باشید، ابتدا باید گام هایی اساسی و مهم در راستای هدف خود بردارید. این گام ها در نوع مشخص دنبال می گردند.

تعیین هدف
در گام اول و قبل از تمرکز بر هدف، تعیین هدف نمایید. به عنوان مثال با خود می گویید می خواهم ماشین اتومات بخرم. چون که از ماشین های اتومات بسیار راضی هستم. چون رانندگی با ماشین های اتومات راحت تر است.

با این توصیف شما می توانید مراحل تمرکز بر هدف را تکمیل نمایید. در واقع در این مثال هم هدف یعنی خرید ماشین اتومات مشخص شده و هم علت این هدف یعنی دوست داشتن و راحت بودن و... تعیین شده است. در همین مرحله برای تمرکز بر هدف باید زمانی نیز برای رسیدن به این هدف در نظر بگیرید. به عنوان مثال تا یک سال آینده ماشین اتومات مرسدس بنز خواهم خرید.

اندازه گیری و تمرکز بر هدف
یکی از ویژگی های مهم توجه به هدف و تعیین هدف منوط به اندازه گیری هدف است. یعنی شما باید بتوانید هدف خود را مورد سنجش و اندازه گیری قرار دهید. این بدین معناست که تعیین هدف شما باید در راستای اهداف قابل سنجش باشد. در این صورت متوجه می شوید در رسیدن به هدف چه قدر موفق بوده اید؟ ضمن اینکه چه قدر راه تا دستیابی کامل به هدف دارید و یا اینکه برای تمرکز بر هدف چه کارهایی باید انجام دهید؟

هدفم نمود واقعی دارد
افراد زیادی به دنبال تمرکز بر هدف و دستیابی به آن هستند اما این هدف را در نمونه واقعی انتخاب نکرده اند. این موضوع نیز یکی از موضوعات مهم برای رسیدن به هدف است. هدفی که شما برای نیل به آن تلاش می کنید، باید مصداق بیرونی و واقعی داشته باشد و در خارج از ذهن و تصور نیز بتوان به آن دست یافت.  به عنوان مثال می خواهم پرواز در لبه یک پرتگاه عمیق را بدون وسیله خاص تجربه کنم. در این صورت حتی اگر سالیان سال نیز در راستای هدف قرار بگیرید و اصول تمرکز بر هدف را رعایت کنید، باز هم نمی توانید به آن برسید. در صورتی که دست یابی به این هدف را امتحان کنید، این موضوع به پایان یافتن زندگی شما می انجامد. در این شرایط ممکن است شما تنها پرواز یک ثانیه ای  را تجربه کنید. در حالی که اگر هدف معقول به عنوان مثال پرواز کردن با پاراگلایدر را به عنوان هدف انتخاب کنید، به هدف خود می توانید نایل شوید.

انتخاب هدف مرتبط
تمرکز بر هدف زمانی مفید و موثر واقع می شود  که  هدف تعیین شده با روحیه شما سنخیت و تناسب داشته باشد. اگر این هدف هیچ نیازی را از شما برطرف نمی سازد و نمی تواند برطرف کننده مشکلات احتمالی شما باشد، بهتر است از دنبال کردن آن منصرف شوید. به اهدافی فکر کنید  که با ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شما سازگار می باشد. اگر هدف دنبال کننده طبق علایق و روحیات شخصی تان انتخاب شده باشد، از دنبال کردنش خسته نمی شوید و همیشه انگیزه لازم را برای تمرکز بر هدف دارید. در واقع این هدف به شکل عمیق با ارزش های درونی شما گره خورده است.

تعیین زمان
تعیین زمان برای نیل به هدف و متمرکز شدن بر روی آن اهمیت دارد. چون شما را در دست یابی به هدف جدی تر و کوشاتر می نماید. در واقع با زمان مشخص شده شما تمام تلاش خود را برای پایبند بودن به کار می بندید و نسبت به انجام کار متعهد و جدی عمل می کنید.

برای موفق شدن در تمرکز بر هدف چگونه عمل کنیم؟
اهداف خود را بر روی کاغذی بنویسید و در مقابل چشمان خود قرار دهید. این موضوع باعث می شود هر روز تمرکز بر هدف داشته باشید و هدف مهم زندگی خود را به خاطر بیاورید.

چینی ها در این زمینه ضرب المثل بسیار واضحی دارند. «چیزی که شنیده می شود فراموش می گردد،  چیزی که دیده می شود به خاطر آورده می شود و چیزی که نوشته می شود کاملاً فهمیده می شود.» این ضرب المثال اهمیت نوشتن اهداف را در نیل به آن ها به خوبی نشان می دهد. تمرکز بر هدف نیز با نوشتن اتفاق می افتد.

زمانی که اهداف خود را بر روی کاغذ می آورید، رسیدن به آن ها قطعی می گردد. این موضوع از یک برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به هدف ناشی می شود. در واقع این بررسی در طی آزمایش هایی به اثبات رسیده است که افرادی که از روش نوشتن برای تحقق هدف هایشان استفاده می کنند، رویاها و آرزوهای خود را ملموس تر می بینند و همین موضوع باعث می شود به هدف خود دست یابند.

برای رسیدن به هدف برنامه داشته باشید
یکی از مهم ترین راهکارهای دست یابی و تمرکز بر هدف این است که برای آن برنامه داشته باشیم. این برنامه می تواند شما را در مسیر اصلی هدف قرار دهد و رسیدن شما را به هدف تان تضمین می نماید.
اهداف خود را تقسیم نماید
این موضوع می تواند تمرکز بر هدف را بهبود بخشد. ضمن اینکه هدف تعیین شده را سهل الوصول تر کند. در این صورت تمام مراحل کاری شما موفقیت آمیز اجرا می گردد.

منبع: سایت آموزشفا
پادکست
تمرکز بر هدف خود.mp3
از دکتر هلاکویی