(در این مقاله هم پادکست و هم فیلم آموزشی داریم) شوخ طبعی در فرهنگ فارسی به فردی گفته می شود که از طبع مناسبی برای شوخی کردن برخوردار است. این فرد می تواند یکی از گزینه های مهم برای دعوت به جمع های دوستانه یا خانوادگی باشد. بسیاری از افراد تمایل دارند در جمع مورد توجه قرار بگیرند و شوخ طبع باشند.

شوخ طبعی از صفاتی است که سبب می گردد افراد از حضور شما در جمع راضی باشند و اسباب شادی نیز فراهم گردد. البته مزاح پرانی نباید بیش از حد باشد. در این صورت به لودگی در جمع ختم می گردد.

چگونه شوخ طبعی را یاد بگیریم؟
بسیاری از افراد تمایل دارند بامزه باشند و در نظر دیگران فرد شوخ طبعی به نظر برسند اما متاسفانه علیرغم اینکه تلاش زیادی برای بذله گویی در جمع می کنند، چندان موفق نیستند.

برای  اینکه بتوانید بذله گویی را فرا بگیرید، بهتر است با افرادی که دارای طبع شوخی بالایی هستند، رفت و آمد کنید. در این رفت و آمدها نکات رفتاری آن ها را مورد توجه قرار دهید و ببنید چه موضوعی باعث شوخ طبع بودن آن ها شده است.
شوخ طبعی را در منزل با بچه ها و دیگر اعضای خانواده تجربه کنید. در حین انجام نمایش های خنده دار یا اجرای کمدی استندآپ به این موضوع توجه کنید که آیا می توانید باعث خندیدن تماشاگران خود شوید. آیا بچه ها با حرف های شما می خندند؟ آیا حرکات شما بیشتر مورد بازتاب و توجه قرار می گیرد یا طرز صحبت کردن تان؟
تمام این موضوعات شما را در افزایش حس شوخ طبعی کمک می کند. در ادامه پروسه یادگیری بذله گویی داستان های طنز بخوانید. در این صورت متوجه می شوید که نویسندگان بزرگ چگونه از درون مایه های طنز برای داستان هایشان استفاده می کردند.

البته همواره نیز به این موضوع و نکته توجه داشته باشید که حس خندیدن، نشاط و شادی در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است یک موضوع طنز، شادی و نشاط زیادی را برای دوست شما رقم بزند. بنابراین اگر در جمعی شروع به شوخ طبعی و مزاح کردید اما نتوانستید خندیدن تمام اعضا و حاضرین را به وجود آورید، نگران نباشید. این بدین معنا نیست که شما در ایجاد نشاط و شادی ضعیف عمل کردید. در واقع هر فردی از نظر دریافت شادی ذهن متفاوتی دارد. مهم است که اکثریت جمع در این لحظه بخندند و با شما همراه شوند.
اجازه دهید دیگران به شما با جنبه بگویند
این موضوع نیز می تواند شما را به فرد شوخ طبعی تبدیل نماید. در واقع زمانی که شوخی می کنید، اجازه می دهید دیگران به شما بخندند. این موضوع در کمدی های استندآپ نیز دنبال می گردد. در این شرایط افراد حاضر در جمع به شما می خندند. به همین خاطر شما زمانی می توانید این خنده را ایجاد نمایید که از خندیدن دیگران به خودتان ناراحت نشوید و در این زمینه بسیار پر انرژی عمل نماید.

در راستای شوخ طبعی واقعی شما زمانی که یک داستان مهیج و شادی آور از اتفاقات شخصی تعریف می کنید، در واقع دیگران را به خندیدن به خود وادار می کنید و از آن ها می خواهید به شما بخندند. پس باید توانایی هضم این خندیدن را داشته باشید و از آن لذت ببرید. اگر در حین تعریف کردن داستان متوجه شدید، از خنده بعضی از افراد یا خندیدن به بعضی از قسمت های داستان ناراحت می شوید، بهتر است برای همیشه با شوخ طبعی خداحافظی کنید.

رابطه راحتی و شوخ طبعی
شوخ طبعی و صفت راحت بودن ارتباط قوی با یکدیگر دارند. این ارتباط یک ارتباط دو جانبه و عالی می باشد. زمانی که در میان یک جمع دوستانه به راحتی به شوخ طبعی و طنز پردازی مشغول هستید، به هیچ کدام از این موضوعات فکر نمی کنید که دیگران در مورد شما یا حرکات اجرای شده توسط شما چه فکر می کنند؟ در واقع با هر بار خنده آن ها احساس خوبی به شما دست می دهد و متوجه می شوید در کار خود موفق بوده اید.
اگر شما ذاتاً فرد شوخ طبعی هستید و به تازگی در یک محیطی نظیر خوابگاه، دانشگاه، کلاس درس و یا محیط کار قرار گرفته اید، احتمالاً در چند روز اول نمی توانید با افرادی که در آن محیط در حال کار هستند، شوخی کنید اما با گذشت چند روز حس شوخ طبعی شما خود را نشان خواهد داد. به گونه ای که با افراد حاضر در جمع شوخی خواهید کرد.

این حس شوخ طبعی بعد از چند روز به دلیل برقرار شدن محیط امن برای شما و حس راحتی فراهم می گردد. به همین خاطر طنز پردازی در محیط های ناآشنا کمی سخت و دشوارتر از محیط های آشنا می باشد.

بذله گویی برای فرار از دغدغه های ذهنی
این تکنیک در بسیاری از افرادی که بسیار پر جنب و جوش و فعال هستند، به کار گرفته می شود. در واقع در این افراد بذله گویی برای فشار از شرایط روحی سخت یا فشارهای اقتصادی ناشی از کار اهمیت می یابد. شوخ طبعی با فراهم کردن شادی دیگران می تواند انگیزه لازم را برای مبارزه با مشکلات احتمالی شما فراهم نماید. افرادی که به شوخ طبعی روی می آورند می خواهند به خود ثابت کنند که قوی تر از مشکلات هستند.

به طور کلی هر فردی از خنده دیگران لذت می برد. این موضوع ثابت شده است که خندیدن می تواند از فردی به فرد دیگر نیز منتقل شود. اگر دقت کرده باشید کمدین استندآپ هنگام اجرای کمدی خود زیاد نمی خندد اما گاهی با خنده بعضی از افراد در جمع کنترل خود را از دست می دهد و می خندد. شوخ طبعی از کارهایی است که انرژی فضای جمعی را بسیار بالا می برد.

گاهی تمایل داریم با بعضی از دوستانی که خیلی با زندگی ما ارتباط ندارند نیز رابطه داشته باشیم. این موضوع بدین خاطر است که احتمالاً آن ها افراد بذله گویی هستند و از بودن در کنار آن ها انرژی قابل توجهی می گیریم.
برای اینکه بتوانید شوخ طبعی را یاد بگیرید، داستان های طنز و جالب را برای خود در مقابل آینه تعریف کنید. ضمن اینکه روی حالات چهره، بدن، دست ها و به طور کلی زبان بدن کار کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا بذله گویی را به شکل نهادینه فرا بگیرید و اعتماد به نفس لازم برای آن را داشته باشید.
منبع: سایت آموزشفا

پادکست راز زندگی شاد.mp3


هنر شوخ طبعی