منظور از مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟
(این مقاله پادکست هم دارد)مدیریت ارتباط با مشتری یکی از شگردهای مهم برای کسب و کار می باشد. بسیاری از فروشندگان و صاحبان سرمایه توانسته اند در بازار مالی به جایگاه مناسبی دسترسی پیدا کنند. این جایگاه فوق العاده به مدیریت ارتباط با مشتری مربوط می باشد. این ارتباط به گونه ای آگاهانه و هوشمندانه تنظیم می گردد.

مدیریت ارتباط با مشتری باعث می شود بتوانید در زمینه کسب و کار به جایگاه دلخواه خود برسید. این ترفندهای مدیریتی به شکل حضوری و مجازی در حال اقدام هستند.

همان طور که می دانید مشتریان بزرگ ترین سرمایه برای هر شرکت، فروش و منبع تولیدی می باشند. در واقع زمانی که مشتری وجود ندارد، بازار کاری نیز نیست. عرصه رقابتی نیز وجود ندارد و دیگر بسیاری از واژه ها و کلمات نیز بار معنایی خود را از دست می دهند. بنابراین حفظ مشتری برای تمامی مشاغل از اولویت خاصی برخوردار است. برای اینکه بتوانید مشتری جذب نمایید، به بازاریابی و تخصص های لازم در زمینه تبلیغات نیاز دارید اما اگر تمایل به حفظ مشتری دارید، باید مدیریت ارتباط با مشتری را بیاموزید.
مدیریت ارتباط با مشتری
به طور کلی حفظ مشتری به مراتب از جذب مشتری مهم تر است. چون فرصت یک سرمایه گذاری پایدار و کارآمد را برای شما ایجاد می نماید.

روش های مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟
برای ارتباط با مشتری از روش های مختلفی همچون تماس تلفنی، تلگرام، واتساپ، ایمیل و دیگر راه های ارتباطی کمک گرفته می شود. تمامی این روش ها برای مدیریت ارتباط با مشتری نیز مورد توجه قرار می گیرند اما در نهایت این شما هستید که باید با درایت و تدبیر و استفاده از شیوه های صحیح مشتری خود را حفظ نمایید
در حال حاضر از مدیریت ارتباط با مشتری به عنوان یک تخصص و یک علم یاد می شود. این کلمه با نام اختصاصی CRM  شناخته می شود. این علم به شما برای فروش بیشتر و نگه داری از مشتریان کمک می نماید.
در حال حاضر نرم افزارهای بسیاری در این زمینه به فروش می رسند. این نرم افزار افراد را با مدیریت ارتباط با مشتری و CRM آشنا می کند. در بسیاری از شرکت و سازمان ها نیز افرادی آشنا با این حرفه استخدام می گردند. یعنی این افراد وظیفه دارند ارتباط با مشتری را حفظ کنند و آن را مورد توجه قرار دهند.
در واقع در مدیریت ارتباط با مشتری کلیه نکات مهم و کارکردی مانند فروش بالا، برخورد با مشتری، ویژگی های تبلیغاتی، جذب مشتری، جذب مشتری احتمالی، زبان بدن مشتری و ... مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. کلیه این روش ها به افراد به شکل کامل و کاربردی توضیح داده می شود. در حال حاضر بسیاری از شرکت های به نام به دنبال افراد متخصص و عالی در این زمینه هستند. بسیاری از شرکت ها تمایل دارند این نیروهای متخصص و تربیت شده را برای به دست آوردن سود بیشتر از آن خود کنند.

در مدیریت ارتباط با مشتری چه موضوعاتی مورد توجه قرار می گیرد؟
در مدیریت ارتباط با مشتری نکات مهم مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال شما در این فرآیند قادر به جذب مشتری و شناسایی زبان بدن او می شوید. زمانی که مشتری به فروشگاه یا شرکت شما وارد می گردد، با زبان بدن او آشنا می باشید. در این صورت می توانید به شکل آنی تصمیم درستی برای ارتباط با او بگیرید.

به طور کلی در قاعده فروش هر چیزی باید درست و اصولی انجام بگیرد. ضمن اینکه مشتری مداری مهم ترین اصل فروش می باشد. شما تنها زمانی می توانید حس خوبی در مشتریان خود ایجاد نمایید که بتوانید اصول ارتباط با مشتری را بشناسید.
برای مدیریت ارتباط با مشتری نیز می توان به شکل تجربی عمل کرد اما قطعاً این تجربه یک روزه یا در برخورد با یک مشتری به وجود نخواهد آمد. بلکه در طی دوران طولانی تری اتفاق خواهد افتاد. به همین سبب بیشتر افراد تمایل دارند از متخصصین مدیریت ارتباط با مشتری کمک بگیرند و شگردهای ارتباطی آن ها را برای توسعه و گسترش فروش مد نظر قرار می دهند.

مدیریت ارتباط با مشتری به شما کمک می کند که همواره مشتریان واقعی و وفادار خود را بشناسید. ضمن اینکه مشتریان احتمالی خود را نیز به صورت مشتری واقعی درآورید. در این فرآیند ارتباط با مشتری، نحوه مشاوره دادن به مشتری و راهنمایی او کاملاً توضیح داده می شود. این شگردها گزینه خوبی برای جذب مشتری می باشند.

در حال حاضر از مدیریت ارتباط با مشتری به عنوان یکی از تکنیک های اصلی در بازاریابی و فروش یاد می شود. اگر بتوانید این ارتباط را به نحو مطلوب ایجاد نمایید و آن را برای رسیدن به خواسته هایتان منسجم و اجرا کنید، بازار فروش را در دست خواهید گرفت.

همان طور که می دانید مدیریت ارتباط با مشتری به شما می آموزد که چگونه مشتری خود را حفظ نمایید. حفظ کردن مشتری از ابعاد مهم در هر رابطه ای می باشد.

مدیریت ارتباط با مشتری با شگردهای جدید
برای اینکه بتوانید مدیریت ارتباط با مشتری داشته باشید، ابتدا نیازهای اساسی و ضروری مشتری خود را می شناسید. آن گاه در صدد ایجاد رابطه با مشتری بر خواهید آمد. این ارتباط باید در راستای تامین نیازهای مشتری شکل بگیرد. توجه داشته باشید که در مدیریت ارتباط با مشتری هیچ گاه مشتری را وادار به خرید نمی کنید. بلکه فقط باید کالاهای مرتبط با نیاز مشتری را به خوبی معرفی کنید.

این معرفی در راستای تحقق نیازهای مشتری انجام می شود. تمام این موارد می توانند تحکم بخش رابطه شما با مشتری باشند. شما باید این مشتری را به شکل نامحسوس برای خود حفظ کنید. هیچ گاه در خرید، نظر خود را به مشتری تحمیل نکنید. در این صورت او حتماً از دایره ارتباطی با شما خارج می گردد. برای اینکه بتوانید با مشتری به شکل اصولی برخورد کنید و به شکل اندیشمندانه آن را در ارتباط با شرکت یا فروشگاه خود نگه دارید، باید یک ذائقه شناس واقعی باشید. این ذائقه شناسی از ارکان مهم در مدیریت ارتباط با مشتری می باشد.

یعنی بدانید که مشتری شما طرفدار چه نوع کالایی هاست و یا چه برندهایی را در زمینه کالا ترجیح می دهد؟
این شناخت ها در حفظ رابطه با مشتری میسر می گردد. ضمن اینکه کم کم می توانید مشتریانی را که قصد خرید دارند به خوبی شناسایی کنید. این مشتریان می توانند با شگردهای مدیریت ارتباط با مشتری به مشتریان تراز اول شما تبدیل شوند.

منبع: سایت آموزش فا

  شیوه های ارتباط با مشتری.mp3