(در این مقاله 2 پادکست داریم )
همان طور که می دانید محققان به نتایج بسیاری در زمینه انواع هوش رسیده اند. یعنی افراد هوش های مختلفی دارند و میزان آن ها نیز در همه یکسان نیست. یکی از این هوش ها، هوش هیجانی است. از هوش هیجانی با کلمه اختصاری EQ یاد می شود. این هوش به نام های دیگری همچون هوش اجتماعی و هوش عاطفی نیز شناخته می شود.
احتمالاً شما نیز شنیده اید که بسیاری از صاحبان سرمایه و کارفرمایان به دنبال همکاری و استخدام کسانی هستند که از هوش هیجانی بالایی برخوردار باشند. جالب است بدانید که این صاحبان مشاغل داشتن هوش هیجانی را بر آی کیو نیز ترجیح داده اند.

امتیاز هوش عاطفی بر آی کیو
در رابطه با سودمندی هوش اجتماعی صحبت های زیادی ارائه شده است. به عنوان مثال بسیاری از افراد عقیده دارند کسانی می توانند در عرصه کاری یا مدیریت موفق باشند که هوش اجتماعی بالایی داشته باشند.

این موضوع در مورد کارمندانی که حس مسئولیت و احساس وجدان کاری داشته اند نیز اهمیت دارد. اگر این افراد وجدان کاری بالا و هوش هیجانی کم داشته باشند، حس مسئولیت و وجدان بالا نیز خیلی به کارشان نخواهد آمد.

تعریف دقیق از هوش هیجانی
هوش هیجانی یکی از هوش های لازم برای مدیریت عواطف و احساسات است اما به راستی چرا کلمه هیجانی همراه با این هوش آورده می شود. علت این موضوع کاملاً بدیهی و آشکار است. در واقع این هوش نوعی توانایی مهار هیجان، احساس و ... می باشد. این افراد تصور روشنی از درک هوش هیجانی دارند. این تصور ممکن است به شکل خودآگاه یا ناخوداگاه ایجاد شده باشد.

رفتار افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، یک رفتار حرفه ای است. به همین خاطر مورد توجه مدیران و کارشناسان قرار می گیرد. در واقع هوش هیجانی در پروسه های مختلفی مورد توجه خواهد بود. به عنوان مثال فردی که دارای بهره هوشی اجتماعی است، به خوبی احساسات خود را می شناسد. ضمن اینکه درک درستی از هیجانات خود  دارد. همین موضوع او را به یک خود مدیریتی می رساند.با یک مثال می توان نحوه کارکرد هوش عاطفی را شرح داد. تصور کنید شرکت شما در حال طی کردن روزهای سخت اقتصادی است. چند ماه حقوق کارمندان و از جمله شما عقب افتاده است. سمت شما در این شرکت فرضی سمت یک حسابدار است. یک روز کاری زمانی که در رابطه با ذخیره انبار با مدیر صحبت می کنید، او به دلیل بدهکاری زیاد شرکت و همین طور حقوق های عقب افتاده ناگهان به شدت عصبانی می شود و عنان از کف می دهد.
در ادامه ممکن است شما چندین واکنش از خود نشان دهید. محل را ترک کنید و به او بگویید در فرصت بهتری با شما حرف خواهم زد، در حالت دوم با او همراهی کنید و حرف هایش را تایید نمایید، در حالت سوم به مقابله با او بپردازید و شما نیز به پرخاشگری روی آورید یا اینکه گوشی را بردارید و از آبدارچی بخواهید یک لیوان آب خنک به اتاق آقای مدیر بیاورد. اگر شما بهره هوش هیجانی بالایی داشته باشید، در هنگام عصبانیت رئیس می توانید کنترل احساسات داشته باشید و  رفتارهای احتمالی خود  را مهار کنید.

کنترل احساسات با هوش اجتماعی
کنترل کردن احساسات در چنین مواقعی اهمیت زیادی دارد. در چنین شرایطی ممکن است شما بی دلیل مورد اهانت و فریادهای پی در پی مدیر قرار گرفته باشید. با این اوصاف کنترل کردن عواطف و احساسات زمانی که موضوع مورد بحث به شما ارتباطی ندارد و مدیر از شما تنها برای عقده گشایی استفاده می کند، کار دشواری است. عده ای گمان می کنند افرادی که عصبانی هستند، به طور ناخودآگاه از هوش هیجانی کمتری برخوردارند. البته این موضوع درست نیست. بسیاری از افراد دارای مزاج گرم و عصبانیت زیاد می باشند اما هوش هیجانی بالایی نیز دارند. این هوش به آن ها کمک می کند که کنترل خشم داشته باشند. حال آن که ممکن است افراد آرام کنترل خشم نداشته باشند(در این زمینه ضعیف عمل کنند) و در حین مشاجره با رئیس نتوانند خود را کنترل کنند و این موضوع اتفاقات ناگواری نظیر اخراج شدن، کسر حقوق و توبیخی را برای آن ها به همراه داشته باشد.

هوش هیجانی در خود انگیزشی
افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، می توانند برای خود انگیزه ایجاد نمایند. به طور کلی این گونه افراد، افرادی هستند که در حین ناراحتی می توانند احساس خوب در خود ایجاد کنند و از زندگی لذت ببرند.
 پادکست 1
بیست و پنج جمله انگیزشی.mp3


درک دیگران با هوش هیجانی بالا
فردی  با هوش اجتماعی بالا می تواند دیگران را نیز به خوبی درک کند. به همین خاطر زمانی که عصبانیت شدید مدیر را می بیند، سطح صدایش را از حد معمول نیز پایین تر می آورد. شمرده صحبت می کند و سعی در آرام کردن او دارد. در پروسه دیگر باید به این موضوع اشاره کرد که هوش عاطفی باعث می شود دیگران را خوب بشناسیم. به عنوان مثال تنها دو ماه است که در این شرکت کار می کنم اما می دانم مدیرم روی سر موقع آمدنم بسیار حساس است. می دانم منشی شرکت آدم حساس و زودرنجی است. در مورد تمامی کارمندان به شناخت اخلاقی نسبی رسیده ام. بنابراین از اینکه چگونه باید با هر کدام از آن ها صحبت کنم و چه حدی را در حین صحبت رعایت نمایم، کاملاً آگاه می باشم.


در هوش هیجانی ارتباط سازنده با دیگران نیز اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال سعی می کنید ارتباط خود را با دیگران به شکل کنترل شده هدایت نمایید و این رفتارها را در جهت سازنده پیش ببرید. این ارتباطات در زمینه های گوناگون از جمله مسئله فروش بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

چرا بهره مندی از هوش عاطفی مهم است؟
همان طور که می دانید بیشتر افراد تعریف چندان روشنی از خود نیز ندارند. به عنوان مثال خلقیات خود را در موقعیت های مختلف به خوبی نمی شناسند، درک درستی از روابط شخصی ندارند و ...در  عوض افرادی هستند که به دلیل هوش اجتماعی سرشار علاوه بر اینکه به شناخت جامع و کاملی از خود رسیده اند، در مورد دیگران نیز شناخت های لازم را به دست آورده اند. این شناخت ها به این افراد کمک می کند تا روابط خوبی را با دیگران ایجاد نمایند. تقریباً بیشتر افراد شرکت از کسانی که هوش هیجانی خوبی دارند، ناخودآگاه استقبال می کنند . متاسفانه اکثر افرادی که از شرکت اخراج می شوند، افرادی هستند که توانایی مدیریت رابطه را ندارند و به همین خاطر شغل خود را از دست می دهند.

منبع: سایت آموزش فا
پادکست 2
هوش هیجانی.mp3