(این مقاله همراه با یک فیلم کوتاه در آخر مقاله می باشد) در روزگاری زندگی می کنیم که کلیه علوم مختلف در حال پیشرفت هستند. شاید حدود 100 سال پیش کمتری کسی اطلاعات زیادی درباره علم زبان بدن داشت اما در حال حاضر افراد زیادی این علم را می شناسند و آن را در نقاط مختلف زندگی خود به کار می بندند.

از علم زبان بدن در اصطلاح انگلیسی با نام Body Language  یاد می شود. این علم یکی از زیر شاخه های فوق العاده مربوط به روانشناسی است اما به خاطر جذاب بودنش مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. بسیاری از افراد از این علوم و تکنیک ها در کسب و کار، زندگی شخصی و ... استفاده می کنند و در واقع با تکیه بر همین علوم می توانند زندگی خود را سامان دهند.تاثیر زبان بدن بر روابط
برای شما هم پیش آمده که گاهی بخواهید چیزی مثلاً ماشین دوست خود را چند ساعتی قرض بگیرید اما احساس می کنید که او علیرغم میل باطنی سوییچ را در دستان شما قرار می دهد. در واقع در این لحظه ممکن است دوست شما کلماتی مانند«نه»، «هوم» و ... را بر زبان نیاورد اما شما از نحوه حرکات بدن و ظواهر پی به عدم رضایت او می برید. در این صورت این زبان بدن است که بر گفتار ما پیشی می گیرد و خود را زودتر نشان می دهد.


خوشبختانه زبان بدن غیر قابل کنترل بوده و مستقیماً با درون ما در ارتباط است. گاهی از داشتن چیزی تظاهر به رضایت می کنیم اما زبان بدن ما نارضایتی ما را به شکل ناخودآگاه نشان می دهد. تمام این موضوعات نشان می دهد که زبان بدن رشته ناگسستنی با ضمیر ناخودآگاه ما دارد.


حرکات بدن می توانند رضایت یا عدم رضایت ما را در حین شنیدن حرف های دیگران نشان دهند. ضمن اینکه وقتی دروغ می گوییم این زبان بدن ما هستند که می توانند این وضعیت را هویدا سازند.


دقت کرده اید گاهی بدون رد و بدل صحبت و مکالمه ای بین طرفین، افراد پی به ناگفته ها و ناراحتی یکدیگر می برند. این ارتباطات غیر کلامی می توانند در بسیاری از موارد برای شما سودمند باشند.


گاهی در کنار فردی قرار می گیرید که خیلی کم حرف است اما تمایل دارید نظر او را درباره خود بدانید. در این وضعیت حالت بدن می تواند به کمک شما بیاید. در این ارتباط غیر کلامی می توان نشانه هایی از علاقه مندی، تمایل، حتی میل به ازدواج و ... را یافت. افراد زیادی برای برقراری ارتباط های عاشقانه، کاری، دوستانه و ... از این شیوه استفاده می کنند.


جالب است بدانید زمانی که تکنیک های زبان بدن را بشناسید، کمتر دچار خطا می شوید. در واقع با شناسایی این تکنیک ها می توانید در ارتباط برقرار کردن به شکل موفق عمل نمایید.

چگونه از طریق زبان بدن به دام می افتیم؟
حرکات بدن می توانند حس و حال عاطفی ما را به خوبی منتقل کنند. به عنوان مثال مرد چاقی که تمایل ندارد چاق باشد، در هنگام حرف زدن غبغش را می کشد. این موضوع نشان می دهد او از چاقی خود ناراضی است. زنی که از وضعیت پهلوهای خود ناراضی است، در حین صحبت کردنش پیراهن خود را بر روی پهلو می کشد.

زبان بدن می تواند این احساسات درونی که حتی جایی عنوان نکرده اید را بازگو نماید. در مثال دیگری نیز باید بگوییم افرادی که دست به سینه می نشینند، حالتی از ترس را نشان می دهند. در واقع فرد در وضعیت دست به سینه حالت تدافعی از خود نشان می دهد. بنابراین این عکس العمل هنگامی دیده می شود که فرد از چیزی درونی یا بیرونی ترسیده باشد. در چنین شرایطی حتی اگر فرد تمایلی به نشان دادن ترسش نداشته باشد، حالت تدافعی رخ داده در بدن این وضعیت را به خوبی نشان می دهد.


برای اینکه بتوانید زبان بدن را به خوبی بشناسید، باید بتوانید مجموعه ای از رفتارها، حالات و حرکات را باهم مورد بررسی قرار دهید.

چگونه زبان بدن را یاد بگیریم؟
همان طور که گفتیم زبان بدن یک تکنیک فوق العاده است که می توان از آن به عنوان یک علم نیز یاد کرد. 
برای اینکه بتوانید درست و به جا از این تکنیک ها بهره مند شوید، بهتر است آن ها را به شکل یک جا و با هم در نظر بگیرید. در واقع این حرکات باید به شکل مجموعه ای مورد آنالیز و بررسی قرار گیرند، نه به شکل تک تک و جدا از هم.


به عنوان نمونه ای از  زبان بدن, باید به خاراندن سر اشاره کرد. این خاراندن معانی مختلفی به همراه دارد. این خاراندن دلالت بر دروغگویی، شوره سر، فراموشی و عدم اطمینان می باشد.

بنابراین زمانی که فرد سرش را می خاراند، نمی توان یقین داشت که در حال دروغ گفتن است. در واقع این حرکت باید با بقیه حرکات فرد مقایسه شود. این موضوع را می توان با این مصداق برابر دانست که یک واژه ممکن است در آن واحد چندین معنی داشته باشد اما وقتی در کنار کلمات دیگر قرار بگیرد یا در یک جمله مشخص به کار رود، معنی مشخص می دهد.

زبان بدن نیز همین حکم را دارا می باشد. در واقع با دیدن یک حرکت نمی توان نتیجه گیری نمود. برای اینکه بتوانید متوجه شوید فرد در حال دروغ گویی است، باید چندین نشانه را با هم مد نظر قرار دهید.

هم خوانی در زبان بدن
در گام دوم بعد از این که نشانه ها را درک کردید، نتیجه گیری نمایید. منظور از هم خوانی این است که ظواهر و حرکات بدن فرد با آن چه که بر روی زبان می آورد، همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال می توان به این داستان جوانی که به فروید مراجعه کرده بود، اشاره نمود. در این ماجرا فرد مراجعه کننده با گفتار خود از وضعیت ازدواجش اظهار رضایت و خرسندی می کرده است اما در عمل با زبان بدن نشان عدم رضایت را می رسانده است.
در چنین شرایطی فرد مدام حلقه ازدواجش را از انگشت بیرون و دوباره به داخل انگشت می برده است. این موضوع یعنی فرد در زندگی زناشویی مشکلاتی دارد.

حرکات بدن را با وضعیت بسنجید
به عنوان مثال دست به سینه بودن در روز برفی و سرد به دلیل سرد بودن هواست و تعبیر دیگری ندارد. بنابراین برای اینکه بتوانید زبان بدن افراد را در حین مکالمات به خوبی بشناسید و از آن برداشت های سطحی و گمراه کننده نداشته باشید، بهتر است آن ها را با یکدیگر و در وضعیت مناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

منبع: سایت آموزش فا