(این مقاله پادکست هم دارد) مدیریت زمان یکی از مباحث مهم موفق شدن در امور روزانه می باشد. متاسفانه افراد زیادی در این مقوله مهم به شکل ضعیف عمل می کنند و به همین خاطر نمی توانند کارهای خود را در زمان تعیین شده به فرجام برسانند.


برای مدیریت زمان از تکنیک های زیادی استفاده می شود. بهره مندی از این تکنیک ها به دلیل موفقیت در کارها و افزایش بهره وری انجام می گیرد. شما باید به گونه ای قدرت تجزیه و تحلیل داشته باشید که بتوانید از حداقل زمان دریافتی، بیشترین سود و بهره را دریافت کنید. این موضوع از اساس اولیه موفقیت کاری و ... محسوب می گردد. به عنوان مثال اگر شما یک کارمند هستید و تمایل دارید از منصب خود لذت ببرید، ضمن اینکه به مدارج بالایی در این زمینه دست یابید، باید از تکنیک مدیریت زمان بهره مند گردید.

موفق شدن در مدیریت زمان
به کمک مدیریت زمان می توانید بازدهی کاری خود را بالا ببرید واز زمان دریافتی خود به نحو احسنت استفاده کنید.
اگر نتوانید زمان را برای انجام کارهای شخصی به دست بگیرید، در کارهای روزمره خود به مشکل بر می خورید. در این شرایط احتمالاً روز به پایان رسیده اما شما هنوز نتواسته اید کار خود را تمام کنید. مدیریت زمان برای اینکه بتوانید کلیه کارها و امور شخصی را در زمان تعیین شده انجام دهید، اهمیت دارد. البته ضعف مدیریتی در زمان مختص شغل و حرفه نیست.

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان نیز از عدم مدیریت زمان در حین مطالعه و درس خواندن گله مند هستند. آن ها با این پرسش به مشاور مراجعه می کنند که چرا نمی توانم در زمان تعیین شده درسم را بخوانم؟

تکنیک های مهم در مدیریت زمان
برای همه ما پیش آمده که بعد از بیدار شدن در همان تختخواب اقدام به یک برنامه ریزی منسجم و عالی کرده ایم اما شب هنگام وقتی دوباره در آن تختخواب قرار می گیریم، متوجه می شویم که بسیاری از کارهای شخصی خود را انجام نداده ایم و طبق پیش بینی زمان پیش نرفته ایم. باید گفت که در چنین وضعیتی شما در مدیریت زمان ضعف دارید. البته برای تصدیق این موضوع نکات دیگری نیز قابل توجه می باشد. به عنوان مثال باید دید آیا این میزان کاری که شما برای آن زمان پیش بینی کرده اید، کاملاً استاندارد و در حد توان یک انسان است؟


پیش از اینکه از تکنیک های مدیریت زمان رونمایی کنیم، باید به این موضوع نیز اشاره نماییم که هر انسانی با توجه به توانایی خود سرعت متفاوتی برای انجام کارها دارد. به عنوان مثال اگر دوست شما در نیم ساعت قادر به مطالعه و یادگیری دو صفحه می باشد و شما در نیم ساعت تنها می توانید یک صفحه مطالعه داشته باشید، نگران نباشید. این موضوع کاملاً شخصی بوده و در افراد گوناگون متفاوت است.

ممکن است پیش بینی زمان برای دوست شما در آن درس متفاوت باشد. به عنوان مثال به درس شیمی علاقه زیادی داشته باشد، قبلاً در این زمینه آموزش هایی دیده باشد و یا حتی در این زمینه از شما باهوش تر باشد. پس اگر نتوانستید میزان مطالعه‌ی او را در زمان تعیین شده داشته باشید، ناراحت نباشید. چون شما تمام تلاش خود را در جهت مدیریت زمان داشته اید.


در چنین شرایطی احتمالاً شما بنا به نحوه درس خواندن و میزان ساعتی که نیاز دارید، برنامه ریزی می کنید. بنابراین اگر در پایان روز متوجه تمام نشدن کارهای خود شدید، با مشکلی نظیر مدیریت زمان مواجه هستید.


در مدیریت زمان بر موارد کلیدی و ضروری متمرکز شوید
توجه داشته باشید که در کنترل زمان شما باید کارهای مهم و اصلی خود را در اولویت قرار دهید. در نتیجه کارهای غیر ضروری را به زمان دیگری موکول نمایید. مخصوصاً اگر این کارهای غیر ضروری تاثیری در روند کاری یا مطالعاتی شما ندارند. ضمن اینکه بسیار زمان گیر و خسته کننده نیز می باشند. با انجام این کارها عملاً کار مفیدی انجام نداده اید و به نحوی زمان را نیز تلف کرده اید. همچنین ممکن است خود را بیش از اندازه خسته کرده باشید و این موضوع باعث شود از انجام کارهای دیگر باز بمانید.

کنترل زمان و تاثیر آن بر روند کار
بسیاری از افراد زمانی که از مدیریت زمان صحبت می کنند و از تمام نکردن کارها سر موقع ناراضی هستند، موارد این چنینی را بیان می کنند.


در حین کار شخصی در دفتر کار ایمیلم را چک می کنم. آن گاه متوجه می شوم که پیام ناخوانده در فیس بوک دارم. از سر کنجکاوی فیس بوکم را باز می کنم و آن گاه درگیر حواشی فضای مجازی می گردم. در آخر نیز با ورود ارباب رجوع متوجه اتلاف زمان می گردم. من اکنون حدود یک ساعت است که به وب گردی در فیس بوک مشغول هستم، بدون اینکه متوجه باشم. من درک درستی از مدیریت زمان ندارم. چه باید بکنم؟


مدیریت زمان و هدفمندی عمل
برای اینکه از مدیریت زمان بهره مند گردید، هدفمند عمل کنید. اگر شما فردی هستید که در حین انجام کار مدام به فکر وقت کشی، طفره رفتن، عدم مسئولیت و ... هستید، ممکن است شغل شما با وضعیت روحی یا جسمی تان سازگار نباشد اما اگر ناخواسته به این موضوع دچار می شوید و زمان را از دست می دهید، باید تکنیک های رهبری زمان را به دست بگیرید. ضمن اینکه در مورد اول بهتر است شغل خود را عوض کنید.

رابطه میان رهبری زمان و هدفمندی در عمل
هدفمندی به شکل ناخودآگاه سبب مدیریت زمان می شود. در این شرایط شما در راستای هدفی گام بر می دارید. به عنوان مثال با خود می گویید پیاده روی می کنم، چون می خواهم سالم بمانم، گردش خون منظمی داشته باشم، از هوای سالم لذت ببرم و یا به وزن ایده آلم برسم. همه این گزینه ها می توانند اهداف شما برای یک پیاده روی بیست دقیقه ای روزانه باشند. در واقع شما صبح که از خواب بیدار می شوید، دیگر از خود نمی پرسید برای چه باید به پیاده روی بروم.


در پروسه کاری و ... نیز فرد همین کار را انجام می دهد. یعنی با خود می گوید امروز باید تمام نامه ها را چک کنم. چون اگر وقت آن ها بگذرد، جریمه می شوم.
فراموش نکنید مدیریت زمان یک مهارت است و کم کم آن را فراخواهید گرفت. به شرطی که خود شما نیز به دنبال بهره روی از زمان باشید.


در پایان نیز این نکته را در کنترل زمان متذکر می شویم که شما برای بهره مندی از زمان باید طبق توانایی و استعداد خود پیش بروید و در این زمینه خود را با دیگران مقایسه نکنید.

منبع: سایت آموزش فا
پادکست
مدیریت زمان 1.mp3