از قدیم الایام گفته اند که تجربه بالاتر از علم است. برای پرورش خلاقیت، تجربه نشان داده است، افرادی که همه ی وقتشان پُر است و فرصت سر خاروندن ندارند، نمی توانند خلاقیت را تجربه کنند.

آموزش فا: ما باید به خودمان فرصت دهیم که مدتی دست از کار برداریم و ذهنمان را از درگیری دائم با کارها و مشکلات آزاد گذاشته تا شاهد متبلور شدن خلاقیت مان باشیم. به خود آزادی بدهیم تا ذهنمان پرواز کند و شکوفا شود. ما باید با شور و شوقِ تمام، بدنبال موفقیت در خلقِ خلاقیت باشیم.

تشکیل تیم یکی از مهمترین ستونهای خلق خلاقیت

برای پیشرفت در امورتان، تیم تشکیل دهید. افرادی با چاشنی های فکری متفاوت برگزینید. درونگرا ها و برونگرا ها را توام با هم استخدام کنید تا سلایق و تفکرات متفاوت، بر تیمتان حاکم باشد. به آنها فرصت دهید تا با هم به بحث و جدل بپردازند. البته در اینجا هدف از بحث و جدل سازنده و خلاق است.

از استخدام شخصیت های مشابه بپرهیزید، در عوض افرادی با توانایی ها و طرز فکرهای متفاوت را به کار بگیرید، تا تیمتان دار افسردگی نشود. به استقبال شکست بروید و خودباوریتان را ارتقا دهید و برای به آغوش گرفتن موفقیت و خلاقیت، روحتان را از عشق و اشتیاق شعله ور کنید.

از خلاقیت اعضای تیمتان تشکر و قدردانی کنید.

به تیمتان فرصت آشنایی بدهید

صمیمیت بیشتری را در تیم تان تزریق کرده و وادار به گفتگوی خوب و نیرو بخش، تشویقشان نمایید.

با آگاهی از این که هر فردی یک شخصیت و طرز تفکر منحصر به فردی دارد و همچنین داستان افراد، بسیار باهم متفاوت است و به عنوان خط قرمز زندگی اش بوده و قطعا آنرا با دیگران به اشتراک نمی گذارد. به آنها یاد بدهید که دقت و تلاش ذهنی، ملکه ذهنشان شود. برایشان کلاسهای تیمی برگزار کنید تا تکنیکهای خلاقیت و موفقیت را با شور و علاقه یاد بگیرند و پرتو حقیقت بر تمام فضای ذهنشان تسلط یابد.

از خلاقیت اعضای تیمتان تشکر و قدردانی کنید.

از خلاقیت اعضای تیمتان تشکر و قدردانی کنید.

جمله بسیار زیبایی از دوستم شنیدم، حیف است برای شما بازگویش نکنم. میگفت:

چاه خلاقیت را با پذیرفتن کارهای خلاقانه‌ای که دیگران انجام می‌دهند، پر کنید. قرار نیست فقط خودتان به خلاقیت بیندیشید و خلاق باشید، تلاش مداوم داشته باشید تا زبردستیها، طرح، نقشه و تدبیر خلاقانه ی دیگران را کشف کرده و با آنها در معاشرت باشید.

مدیتیشن یکی از مهمترین ایجاد کننده های خلاقیت

در انجام منظم مدیتیشن ثابت قدم استوار و با اراده باشید. البته مدیتیشن انواع مختلفی دارد که شما باید با پرس و جو و جستجو، از فرد مورد اطمینانی که استاد این کار است، بهترین نوع مدیتیشن را یاد بگیرید. چون اثر بخشی و نفوذ بسیار زیادی بر تحریک و انگیزش تفکر خلاقانه دارد.   

مدیتیشن یکی از مهمترین ایجاد کننده های خلاقیت

راه هایی برای شکوفایی خلاقیت کارآفرینانه‌

خلاقیت، شاید مهم‌ترین خصوصیت کارآفرینان کامروا باشد. گذشته از اینها، خلاقیت موجب ابتکار و بیداری ذوق و قریحه شده، و دورنما و راه‌کار‌های جدید، پیش روی کارآفرین می گذارد و آنها را جسور نموده تا یک چشم انداز عالی برای تیم خود، به تصویر کشیده و آن را پی گیری کنند.

راه هایی برای شکوفایی خلاقیت کارآفرینانه‌

پشتگرم بودن به تیم

متکی بودن به تیم از طرفی موجب بالا رفتن کیفیت کار می شود، و فرد متکی مورد تشویق و تبریک همگان واقع می شود. اما این دیدگاه بسیار اشتباه است. همین یکی دو روز پیش بود که تیم پرسپولیس به تیم ذوب آهن باخت و انتقادها شروع شد. علی پروین در این باره اینگونه نظر داد: "تنها ایراد این روزهای پرسپولیس متکی بودن به 12 بازیکن است که برای نیم فصل باید این ضعف برطرف شود."

اما چرا؟ چرا این پشتگرمی محکوم به شکست است؟ چکار کنیم که این مشکل برطرف شود.؟ می گویند حتی پزشکانِ جراح، وقتی با تیم خودشان عملی را انجام می دهند، عملشان بسیار موفقیت آمیز تر است، نسبت به عملی که در محیطی دیگر و با تیمی دیگر انجام می دهند. یعنی در صورت دوم مرگ و میر زیر تیغ پزشکان بیشتر می شود. 

خب بیایید ریشه یابی کنیم در اصل این عمل را آسیب شناسی کنیم. همه میدانند که وقتی فیگور می گیریم و خنده ای ساختگی برلب داریم همراه با لباس هایی جدیدی که به تن کرده ایم، فقط مدت کوتاهی اعتماد به نفسمان را بالا می بَرَد. بعد از این مدتِ کوتاه اصلا یادمان می رود که متکی به خودمان باشیم. خندیدن مصنوعی و لباس جدید خریدن و فیگور گرفتن، در درونمان اعتماد به نفس به وجود می آورد ولی (اعتمادبه نفس کاذب). پس برای حل مسئله باید اعتماد به نفس واقعی را در درون خود نمادینه کنیم. 

پشتگرم بودن به تیم

آموختن همیشگی

هر وقت به من میگن مدرکت چیه؟ میگم من (همیشه دانشجو) هستم. به دنبال فهمیدن و علم اندوزی یکی از عالی ترین طریقه ی ازدیاد اعتماد به نفس واقعی است. در این آدرس مطلب جالبی نوشته شده بود:

 هر روز چیز تازه‌ای یاد بگیرید

کتاب‌های صوتی عادی معمولاً از ۱۰ ساعت بیشتر نیستند. به این ترتیب اگر هر روز ۶۰ دقیقه در رفت و آمد باشید، می‌توانید با استفاده از این زمان و گوش کردن به کتاب‌های صوتی، در سال ۲۴ کتاب را پوشش دهید. این عادت زندگی شما را متحول خواهد کرد. هرچه دانش بیشتری داشته باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت؛ به همین سادگی.


هر روز چیز تازه‌ای یاد بگیرید

مثبت اندیش باشید

مثبت اندیش باشید و همیشه نیمه پر لیوان را ببینید نه نیمه ی خالی را. به تیمتان آموزش دهید مثبت اندیش باشند. مثبت اندیشی هم اعتماد به نفس تیم را ارتقاء می دهد و هم بر سلامتی روانی تیم تان افزوده می گردد.

از لینک زیر فایل پی دی اف مقاله را به رایگان دانلود کنید

چگونه خلاقیت در درون انسان متبلور می شود؟.pdf