آموزشفا با استناد به سایت ویکی پدیا می نویسد: هیپنوتیزم شاخه‌ای از علم روانشناسی است که در آن به وسیله  تلقین، شخص، در حالت خاصی از هوشیاری قرار می‌گیرد. هیپنوتیزم یا به‌طور دقیقتر هیپنوز موجب تسلط دیگری بر فرد نمی‌شود، بلکه دیگری با ضمیر ناخودآگاه آدمی به مکالمه و القای تلقینات می‌پردازد. و اما هیپنوتیزم جبر ایجاد نمی‌کند.

هیپنوتیزور نمی‌تواند هرآنچه دوست داشت به سوژه تلقین کند. هیپنوتیزم یک امر خارق‌العاده نیست؛ و کارایی عجیب و غریب ندارد. اگر هم آثار غریبی داشته باشد در عده ی کمی دارد و خیلی قابل تکرار و تأیید نیست لذا از منظر علم رسمی، پاره‌ای غرایبِ مشاهده شده در هیپنوز، قابل اعتبار و برداشت کلی نیستند.هيپنوتيزم را زماني جادوگري، مي دانستند اما امروز هیپنوتیزم شاخه ای از علم روانشناسی است.
فردی که مورد هیپنوز قرار می گیرد، بایدتمرکز کند ، بدون تمرکز، هیپنوتیزمی صورت نمی گیرد. و اما تمرکز باید بر موضوعی یا هدفی پنهان، صورت بگیرد.

البته هنوز، در بسیاری جوامع، افراد زیادی، هیپنوتیزم را کاری از طرف شیطان، و شیادانه می پندارند، در صورتی که همه ی افراد، از جمله خود آنها و خود ما، در روز یا شب، به گونه های مختلف، در حالت هیپنوتیزم قرار می گیریم هر چند که اصلا از آن خبر نداریم. و به آن خود هیپنوتیزم می گویند
به یکی میگن: چیه؟ کشتی ت غرق شده؟ همین فردی که کشتی اش غرق شده، در حالت هیپنوتیزم قرار گرفته است، حتی هیپنوتیزری هم در آنجا نیست. وقتی ما روی موضوعی یا فردی یا شیئی، تمرکز می کنیم،اگر تمرکزمان دقیق و قوی باشد که هیپنوتیزم می شویم. و خودمون هم خبر نداریم. وقتی به فیلم های اکشن نگاه می کنم آنقدر هیجانات فیلم بر من اثر میکنه، که هیپنوتیزم می شم. و چون فشار خون دارم. فشارم بالا میره (نویسنده)در سایت نمناکاینگونه نوشته شده است: هیپنوتیزم، را تقریبا همه، وقتی که غرق مطالعه یک کتاب، گوش کردن به موسیقی دلخواه، تماشای یک فیلم یا هر فعالیت مورد علاقه دیگری هستند تجربه نموده اند زیرا در این هنگام ارتباط آنها با محیط اطراف کم می شود و ممکن استدر این موقعیت ها متوجه صدای اطراف نشوید.

لازم به توضیح است که هیپنوتیزم یک شاخه علمی است نه نمایش خیابانی. عرصه پهناور كاربرد این شاخه علمی، به حدی است كه می تواند در تمام علوم پزشكی ورود یابد، و همه پزشکان ایران، به این علم به عنوان ابزار درمانی مجهز شوند.


درمانگران توسط تلقینات مثبت و درمانی، به لایه های عمیق ذهن نفوذ می کنند.  لازم به ذکر است که هیپنوتیزم انواع مختلفی دارد: دگر هیپنوتیزم، خود هیپنوتیزم، مانیتیسم، هیپنوتیزم ارجاعی، هیپنوتیزم کودکان، هیپنوتیزم ورزشی، هیپنوتیزم اریکسونی، که هرکدام تعریف مختص به خود دارند.


آیا هیپنوتیزم یک شاخه ی علمی است یا نوعی جادوگری، توسط شیادان است؟

مانیتیسم عبارتست از تاثیرات غیرمحسوس و نامرئی شخصیت و ماهیت انسان بر دیگران و این نیرو واقعیتی جاری در میان تمام انسانها ، حتی حیوانات می باشد . به این معنی كه هر انسان به سبب مختصات شخصیتی و شاخصهای تعریف كننده ماهیت او دارای نیرویی ویژه و مخصوص و منحصر به فرد است . نیرویی كه باعث تاثیرپذیری ناخودآگاه ، نامحسوس و غیرارادی دیگران از اوست . وجود این نیرو برای تمام افراد بدیهی و ثابت شده است اما ماهیت آن در افراد مختلف دارای كیفیت و شدت و ضعفهای مختلف و متفاوتی است .

دگرهیپنوتیزم یعنی هیپنوتیزم افراد دیگر توسط هیپنوتیزور به ۲ شکل گروهی و انفرادی اجرا می گردد بطوریکه هریک از حالات گروهی و انفرادی،میتواندبا اهداف خاصی به ۲ حالت ممکن  نمایشی و درمانی انجام گردد.هیپنوتیزم ارجاعی یکی از انواع هیپنوتیزم هست که در این روش، برای کشف ریشه‌های مشکلات مختلف، فرد رو به گذشته ارجاع میدن. مثل در این روش بیماری که دچار کمبود اعتماد به نفس هست رو به دوران کودکی می‌برن تا ریشه مشکل رو پیدا کنن. البته انواع دیگه‌ای از هیپنوتیزم ارجاعی هم وجود دارد.

هیپنوتیزم کودکان: برای بهبود مریضی های کودکان بکار برده می شود از جمله تنبلی چشم کودک را علاج می کند و همچنین ضربه های روانی گذشته کودک را می توان تسکین داد.

هیپنوتیزم ورزشی: تعریف عملکرد ورزشی به معنی اخص آن یعنی تلاش جسمانی و روانی یک فرد یا یک تیم ورزشی  که در رقابتهای  ورزشی به قصد پیروزی و شکست دادن فرد یا تیم مقابل صورت می پذیرد.

هیپنوتیزم اریکسونی: هیپنوتیزم اریکسونی یک همراهی و همکاری است بین سوژه و عامل و در این رابطه عامل قدم اول را برمیدارد. این همراهی در حالت ترانس انجام میگردد و ترانس یک پدیده کاملا طبیعی است. (میلتون اریکسون)
چند مورد ازکاربردهای هیپنوتیزم اریکسونی:


۱ – ترک اعتیاد به مواد مخدر
۲- لاغر شدن و بدست آوردن تناسب اندام
۳- کسب آرامش و بازیافت خواب
۴ – تقویت دروس و تحصیل
۵ -از بین بردن استرسها و اضطرابها
۶ – موفقیت در ارتباطات عاطفی و خانوادگی
۷ – تقویت نیروهای فکری و ذهنی
۸ – باز یابی نشاط و امید
۹ – موفقیت در کار
۱۰ – جایگزینی خاطرات نامطلوب
۱۱ -از بین بردن ترسها
۱۲- رفع بعضی از سردرد ها چنانچه ریشه فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی نداشته باشد
۱۳- جوان ماندن
۱۴ – تقویت شتابها و کیفیات ورزشی
۱۵ -زایمان بدون درد
۱۶- دندانپزشکی بدون درد
۱۷ – برطرف شدن یبوست ها

برای هیپنوتیزم شدن ۳ شرط اساسی وجود دارد:
  • باید خواهان و راغب به هیپنوتیزم شدن باشید.
  • باید به اینکه هیپنوتیزم روی شما قابل انجام است باور داشته باشید.
  • باید توانایی آرام بودن و تمدد اعصاب را داشته باشید. باید توانایی تمرکز کردن را داشته باشید
گفته شده درصد کمی از افراد را نمی‌توان هیپنوتیزم کرد و عده‌ای را نیز به راحتی می‌توان هیپنوتیزم کرد، ولی اکثریت مردم در طیف وسط قرار دارند و این سطح تلقین‌پذیری افراد است که شدت و ضعف این موضوع را مشخص می‌کند. به طور کلی افرادی که خیلی خیالباف هستند از سطح تلقین پذیری بالایی برخوردارند.
همیشه شاد و با نشاط باشید.