با ارزشها سازگاری دارید ؟ شکلی که همواره در سر داشتید ؟ چه برنامه ای دارید؟ در تمریناتی که من از افراد میخواهم درباره تجربیات تیمی خود چیزی بنویسند با این کلمات برخورد میکنم، تعارض، ناامیدی،ناکامی،  جلسات پنهانی البته این تجربیات قاعدتا با تجربیاتی چون موفقیت مشترک، دوستیابی،  لذت،  نشاط فراوان توام است . یک تیم می تواند بعنوان یک فضا برای برانگیختن انگیزه، انرژی متمرکز و بالاترین حد کالایی باشد و یا میتوان یک تیم را مانند یک بیابان بی انتها تصور کرد.اما تفاوت آنها در چیست؟
البته رهبری یک تیم کار بسیار دشوار و خارق العاده ای نیست. تقریبا هر کسی از عهده رهبری یک تیم برمی اید . اما انچه حایز اهمیت است درک درست وشفاف از عملکرد تیم واینکه چه تفاوتی میان تیم وافراد مستقل وجود دارد .تعهد به هماهنگیِ اجزا. همدلی شکیبایی و پایداری و البته تعدادی اندک از تکنیک جهت اقدام پیش گیرانه می باشد .
شما باید تیم را رهبری کنید بدین معنا که میان افراد هماهنگی . ارزیابی و کنترل و تلاش را اشاعه دهید. و در زمان مقتضی توجه افراد را به هدف . گاهی زمان و گاهی نتیجه عملکرد معطوف کنید .

مدیریت مناسب باعث تقویت انگیزه و اطمینان اعضای تیم گشته و موجب اطمینان خاطر انها
جهت تلاش . صرف زمان و انرژی روی اهداف میشود.

تیم چیست؟
انسانها میتوانند بعنوان یک گروه با هم به چیزهایی دست پیدا کنند که هر یک به تنهایی قادر به بدست اوردن انها نیستند . یک تیم را می توان به صورت یک گروه از انسانها که برای انجام کاری با هم سازماندهی شده و یا بعنوان یک گروه که کار مشابهی انجام می دهند و به شخص واحدی گزارش می دهند، توصیف نمود .
در واقع نمیتوان روی هر گروهی نام تیم را گذاشت حتی برخی از گروهها که گاهی نام های دیگری می گیرند نمای خارق العاده ای از یک کار گروهی هستند .

بایدتوجه بایدتوجه داشت که یک تیم موثر، نسبت به یک گروه از افراد ماهر اما منفرد، بهتر نتیجه میگیرد. سریعتر حرکت میکند، و خلاقانه تر به حل مشکلات میپردازد. البته افرادی در این تیم ها کار می کنند نیز لذت می برند و انگیزه بیشتری پیدا میکنند . در یک جمله انها بهترین های تیمشان را به ارمغان می آورند .
مزایای تشکیل یک تیم

افزایش قدرت و افزایش کارایی به واسطه تشریک دانش و تجربیات
 • گستردگی دیدگاههاو پنجه نرم کردن با مشکلات
 • تمایل به پاسخگویی موثر به تغییرات و ریسک پذیری
 • مسوولیت مشترک در مقابل وظایف
 • تعهد مشترک در مقابل اهداف
 • افزایش مسوولیت پذیری در وظایف
شناخت مشکلات تیم
به عنوان یک شخص مسوول شما همواره باید مراقب دام های بلقوه سد راه راهبری یک تیم باشید . مهمترین مشکلات رایج میتواند به شرح ذیل باشد .
 • اهداف نامشخص یا متناقض در تیم
 • عدم وجود راندمان مناسب در کار گروهی افراد با یکدیگر
 • زمان بر بودن راهبری تیم
زمانیکه تصمیم به ایجاد یک تیم می کنید بر هر دو بُع د مزایا و معایب آن بیندیشید. تناقضات افراد که میتواند بعلت تفوت ذاتی باشد . دخالت افراد در مهارت های یکدیگر میتواند باعث رخوت در بروز توانایی و خلاقیت اعضا در گروه گردد. زمان وانر ژ ی که باید صرف تشکیل و پیشرفت یک تیم شود. تامل وتعمق هر چه بیشتر در فرایند تصمیم گیری. توجه داشته باشید که شما بعنوان یک رهبر تیم باید شخصیتی عمل گرا داشته باشید تا بتوانید در میان افراد با این ابعاد منفی به نتیجه دلخواه دست یابید .

برای داشتن یک تیم کارآمد چگونه برنامه ریزی کنیم؟
دانستن اینکه یک تیم چه می کند؟
با اینکه اهداف و ماموریت نهایی یک تیم، ویژه ی خود آن تیم است و عملکرد خاصی دارد، اما همه تیم ها از یک برنامه عمومی پیروی می کنند. یک تیم باید :
 • اهداف را مشخص کرده و به انها متعهد باشد
 • وفاق جمعی برای رسیدن به اهداف داشته باشد .
 • عملکرد ها را برای انجام وظایف تعیین کند
 • دارای اموزش چند گانه برای افراد باشد
 • با تمام واحد های در گیر ارتباط برقرار کند

تشخیص هدف یک تیم
تیم شما توصیه سیاسی می کند یا به اجرای نقشه استراتژِیک می پردازد؟ آیا به مشکلات کیفیت می پردازد و یا کارهای زیر بنایی بلند مدت انجام میدهد؟ ماموریت هر انچه که باشد شما بعنوان رهبر یک تیم باید تیم را متناوبا به مسیر اصلی خود سوق دهید . بعنوان رهبر تیم شما و مدیرانتان نیاز به دید گاهی مشترک از چشم انداز تیم داشته باشید و در رابطه با موراد ذیل نیز باید اتفاق نظر داشته باشید.

تصمیمات افراد به ویژه در تیم های چند وظیفه ای
قرار دادها با متخصصان خارجی و یا مشاوران و یا یافتن منابع خارجی ویا مشاوران و یا منابع خارجی اضافی برای هر تیم، انعطاف در مقابل کارکرد و برنامه تیم، برای داشتن یک تیم پر بار و خوب به یک سری مهارت ها و افراد ماهر و شکیبا در زمینه ارتباطات، درک و مباحثه نیازمند می باشیم .
این یک روش برای ترکیب بندی تیم جهت انجام یک پروژه موفق است .
آموزش هایی که شاید در جستجوی آن هستید

70000 تومان


سال انتشار صوتی مهرماه 98:
ناشر صوتی: آموزشفا
مدت: 123 دقیقه(هر دو قسمت)
قالب فایل: MP3, PDF
تعداد فایل: 11 فایل صوتی و یک فایل pdf
حجم: 125 مگابایت(هر دو قسمت)
70000 تومان