جیمز کلیر, هادی بهمنی (مترجم)
کتاب عادت های اتمی؛ روشی ساده و اثبات شده برای ایجاد عادتهای خوب و تغییر عادتهای بد (تغییرات کوچک، نتایج بزرگ)   منبع: نشر نوین

جزو پرفروش ترین های نیویورک تایمز و آمازون

این کتاب متفاوت، جامع ترین راهنما برای تغییر عادت ها است و به شما کمک می کند هر روز ۱درصد بهتر شوید!
۱۰ چیزی که در کتاب عادتهای اتمی یاد می گیریم

یاد می گیریم چگونه:

سیستمی طراحی کنیم که هر روز ۱ درصد بهتر شویم.
عادت های بد را بشکنیم و به عادت های خوب بچسبیم!
از اشتباهاتی اجتناب کنیم که اغلب افراد، موقع تغییر عادات شان مرتکب می شوند.
بر نبودِ انگیزه و اراده غلبه کنیم.
هویت قوی تری را توسعه دهیم و به خودمان اعتقاد داشته باشیم.
برای عادت های جدید وقت بگذاریم (حتی وقتی زندگی با ما سر ناسازگاری دارد).
محیط مان را طوری طراحی کنیم که در آن موفقیت آسان تر باشد.
تغییرات کوچک و ساده ای ایجاد کنیم که نتایج بزرگی به همراه دارند.
چطور وقتی در مسیر اشتباهی قرار می گیریم، مجددا به مسیر درست بر گردیم.
و مهم تر از همه، چگونه این ایده ها را در کار و زندگی مان به اجرا در آوریم.
و بسیاری موارد بیشتر …

اطلاعاتی بیشتر درباره کتاب عادتهای اتمی …
کتاب عادت های اتمی، یک راهنمای عملی و جامع برای برای ایجاد عادت های خوب و همچنین شکستن عادتهای بد است. راهنمایی برای اینکه هر روز یک درصد بهتر شویم. ما معتقدیم که در حوزه عادتها و توسعه فردی، کتابی کاربردی تر از این منتشر نشده است.
اگر در تغییر عادتهای تان مشکل دارید، در واقع مشکل شما نیستید، بلکه سیستمی است که بر پایه آن رفتار می کنید.
عادتهای بد، تکرار می شوند نه به خاطر اینکه شما مایل به تغییر آنها نیستید، بلکه به خاطر این است که شما سیستم اشتباهی را برای تغییر انتخاب کرده اید. این موضوع، فلسفه کلیدی کتاب عادتهای اتمی است؛ شما تا سطح اهداف تان بالا نمی روید، بلکه تا سطح سیستم هایتان پایین می آیید. در این کتاب، به برنامه ای اثبات شده برای رسیدن به سطوح بالاتری دست خواهید یافت.
شما تا سطح اهداف تان بالا نمی روید، بلکه تا سطح سیستم هایتان پایین می آیید.
جیمز کلیر، یکی از پیشروترین متخصصان جهان در زمینه شکل گیری عادتها، مسائل پیچیده را به رفتاری ساده تعبیر می کند که به سادگی قابلیت اعمال شدن بر روی رفتارهای روزانه کار و زندگی را دارند. در این کتاب، او ایده های اثبات شده و کاربردی را از بیولوژی، روانشناسی و علوم عصب شناسی گرفته تا یک راهنمای گام به گام و ساده برای ایجاد عادت های خوب و شکستن عادت های بد را توسعه دهد.

در طی خواندن کتاب، با داستان های انگیزه بخش و سرگرم کننده، در برندگان مدالهای المپیک، هنرمندان موفق، رهبران کسب و کارها، پزشکان موفق و ستارگان کمدی، مواجه خواهید شد که از علم پشت عادتهای کوچک (ریز عادتها) برای استاد شدن شان و رسیدن به بالاترین جایگاه ها  بهره بر برده اند.

کتاب عادتهای اتمی، نگرش شما درباره پیشرفت و موفقیت را دگرگون خواهد کرد و به شما (صرف نظر از اینکه تیمی هستین به دنبال پیروزی، یا شرکتی هستید به امید  تغییر صنعت تان یا حتی به سادگی، شخصی هستید در تلاش برای ترک سیگار، کاهش وزن، کاهش استرس یا کسب موفقیت با دوام)، استراتژی و ابزارهای مفیدی برای شکل دهی به عادتهایتان می دهد.

فهرست مطالب کتاب عادتهای اتمی
مقدمه- داستان من


اصول پایه: چرا تغییرات کوچک، موجب تفاوت‌های بزرگ می‌شوند

۱-  قدرت غافلگیرکننده‌ی عادت‌های اتمی
۲- چگونه عادت‌های شما موجب شکل‌دهی به هویتتان می‌شوند (و بالعکس)
۳- چگونه با ۴ گام ساده، عادتهای بهتری بسازیم


قانون اول: آن را شفاف و آشکار کنید

۴-  مردی که خوب به نظر نمی‌رسید
۵-  بهترین راه برای شروع یک عادت جدید
۶- برای انگیزه اعتبار بیش‌ازحدی قائل شده‌اند؛ غالبا محیط اهمیت بیشتری دارد
۷- راز کنترل شخصی


قانون دوم: آن را جذاب کنید


۸- چگونه یک عادت را غیرقابل مقاومت کنید
۹- نقش خانواده و دوستان در شکل‌دهی به عادت‌ها
۱۰- چگونه علل عادت‌های بد را شناسایی و اصلاح کنید


قانون سوم: آن را ساده کنید


۱۱- آرام جلو بروید، اما هیچگاه عقب‌گرد نکنید
۱۲- قانون کمترین تلاش
۱۳- چگونه اتلاف وقت را با استفاده از قانون دو دقیقه‌ای متوقف کنیم
۱۴- چگونه عادت‌های خوب را ناگزیر و عادت‌های بد را محال کنیم

قانون چهارم: آن را رضایت‌بخش کنید

۱۵- قانون اساسی تغییر رفتار
۱۶- چگونه هر روز به عادت‌های خوب پایبند بمانیم
۱۷- چگونه یک همراه در مسئولیت میتواند همهچیز را تغییر دهد


تاکتیک‌های پیشرفته: چگونه از کم‌وبیش خوب، به واقعا عالی تبدیل شوید


۱۸- حقیقتِ استعداد (چه وقت ژنها مهمند و چه وقت نیستند)
۱۹- قانون طلایی: چگونه در زندگی و کار، باانگیزه بمانیم
۲۰– نقطه ضعف ایجاد عادت‌های خوب


نتیجه‌گیری- راز نتایجی که ماندگار می‌شوند
ضمیمه
  1. درس‌های کوچک برگرفته از چهار قانون
  2. نحوهی اعمال این ایده‌ها در کسب‌وکار
  3. نحوه‌ی اعمال این ایده‌ها در پرورش فرزند

از مقدمه کتاب عادت های اتمی
ستونِ این کتاب، مدل چهارمرحله‌ایِ من برای عادت‌ها است – نشانه، تمایل، پاسخگویی و پاداش – و چهار قانون تغییر رفتار که این مراحل را تکامل می‌بخشند. امکان دارد مخاطبانی که پیش‌زمینه‌ی روانشناسی دارند، برخی از این اصطلاحات را در شرطی‌سازی عامل شنیده باشند که ابتدا با شرح «تحریک، پاسخ، پاداش» توسط اسکینر[۱] در دهه‌ی ۳۰ میلادی مطرح شد و اخیرا با عبارت «سرنخ (نشانه)، روتین، پاداش» در کتاب «قدرت عادت» نوشته‌ی چارلز داهیگ[۲] محبوبیت یافته است.


دانشمندان علوم رفتاری همچون اسکینر دریافتند که اگر پاداش یا تنبیه صحیح را ارائه کنید، می‌توانید افراد را تحریک کنید که به شیوه‌ای معین عمل نمایند. اما درحالی‌که مدل اسکینر به‌خوبی توضیح داد چگونه یک محرک بیرونی بر عادت‌های ما تاثیر می‌گذارد، اما نتوانست به‌خوبی درباره‌ی تاثیرگذاری افکار، احساسات و باورهای ما بر رفتارمان توضیح بدهد. در دهه‌های اخیر، دانشمندان شروع به تعیین رابطه‌ی میان افکار، احساسات و رفتارمان کردند. همچنین این تحقیق در این صفحات پوشش داده خواهد شد.


در کل چارچوبی که پیشنهاد می‌دهم، یک مدل یکپارچه از علوم شناختی و رفتاری است. اعتقاد دارم که یکی از اولین مدل‌های رفتار انسانی می‌باشد که برای محاسبه‌ی دقیق تاثیر محرک‌های بیرونی و احساسات درونی بر عادت‌هایمان ایجاد شده است. درحالی‎‌که امکان دارد برخی از بخش‌ها، تکراری و آشنا باشد، اما مطمئنم که جزئیات -و کاربردهای چهار قانون تغییر رفتار- رویکرد جدیدی را برای تفکر درباره‌ی عادت‌هایتان ارائه خواهد داد.

رفتار انسان همواره در حال تغییر است: موقعیت به موقعیت، لحظه به لحظه، ثانیه به ثانیه. اما این کتاب درباره‌ی چیزهایی است که تغییر نمی‌کند. درباره‌ی اصول رفتار انسانی است. اصول ماندگاری که می‌توانید هر سال به آن اتکا کنید. ایده‌‎هایی که می‌توانید کسب‌وکارتان را پیرامونش بسازید، خانواده را حول آن شکل دهید و زندگی را پیش ببرید.

هیچ راه واحدی برای ایجاد عادت‌های بهتر وجود ندارد، اما این کتاب بهترین راه‌هایی که می‌شناسم را شرح می‌دهد – رویکردی که صرف‌نظر از نقطه‌ی شروع یا موردی که در تلاش برای تغییر آن هستید، موثر خواهد بود. استراتژی‌هایی که پوشش می‌دهم، برای هر کسی که به دنبال سیستمی گام‌به‌گام برای بهبود است مفید خواهد بود، چه اهدافتان متمرکز بر سلامتی، پول، بهره‎وری و روابط باشند و چه مجموعه‌ای از این‌ها را شامل شود. تا زمانی که رفتار انسانی مطرح باشد، این کتاب راهنمای شما خواهد بود.


 [۲] Charles Duhigg – کتاب قدرت عادت توسط نشر نوین، به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
شما می توانید این کتاب ارزشمند را از این انتشارات تهیه بفرمایید.
سیستمی از عادت‌های اتمی
اگر با تغییر عادت‌هایتان مشکل دارید، مشکل خودتان نیستید. مشکل سیستم شما است. عادت‌های بد خودشان را تکرار می‌کنند، نه به این خاطر که خواهان تغییرشان نیستید، بلکه چون مسیر نادرستی را برای تغییر برگزیده‌اید.

شما تا سطح اهدافتان صعود نخواهید کرد، بلکه تا سطح سیستم‌هایتان پایین خواهید آمد.

تمرکز بر سیستم کلی، به جای تمرکز بر یک هدف خاص، یکی از زمینه‌های محوری در این کتاب است. همچنین یکی از معانی عمیق در پسِ واژه‌ی «اتمی» است. احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید که عادت اتمی به یک تغییر کوچک، یک سود حاشیه‌ای و یک بهبود یک‌درصدی اشاره می‌کند. این عادت‌های کوچک، بخشی از یک سیستم بزرگ‌تر هستند. همان‌طور که اتم‌ها سنگ بناهای مولکول‌ها هستند، عادت‌های اتمی نیز سنگ بناهای نتایج قابل توجه محسوب می‌شوند.

عادت‌ها همچون اتم‌های زندگی ما هستند. هر کدام یک واحد اساسی است که به بهبود کلی ما کمک می‌کند. در ابتدا این روتین‌های کوچک خیلی مهم به نظر نمی‌رسند، اما به‌زودی موجب تقویت یکدیگر می‌شوند و پیروزی‌های بزرگی را رقم می‌زنند که نسبت به هزینه‌ی سرمایه‌گذاری اولیه‌شان می‌صرفند. آن‌ها کوچک و قدرتمندند. دقیقا عبارت «عادت‌های اتمی» همین معنی را دارد – یک رویکرد یا رویه‌ی منظم که نه‌‎تنها کوچک و سهل‌الوصول است، بلکه منبع قدرت خارق‌العاده محسوب می‌شود؛ عنصری از یک سیستم که موجب رشد ترکیبی می‌شود.
چرا تغییر عادت ها اینقدر سخت است؟
جیمز کلیر در کتاب عادتهای اتمی و در پاسخ به این سوال، می گوید که دو دلیل برای آن وجود دارد. اول اینکه ما به دنبال تغییر موارد اشتباهی هستیم و دوم، این کار را به شیوه اشتباهی انجام می دهیم.