آموزش فا: آیا همه ی انسان های دنیا برای خود هدف تعیین کرده اند؟ و به موفقیتی که می خواسته اند رسیده اند؟متاسفانه جواب منفی است.

ولی بسیاری از انسان های موجود در این کره خاکی آرزو دارند به قله موفقیت دست یابند. در مسیری گام بردارند, به هدفی که در زندگی مشخص کرده اند، برسند. آیا برای محقق شدن این امر می توان به هر کاری دست زد؟ جواب این پرسش هم منفی است. برای کسب موفقیت باید هوشیار بود که هرچند تعداد راه های منتهی به موفقیت

زیادند، ولی نباید برای رسیدن به موفقیت، دست به هر کاری بزنیم. انسان های موفق همیشه راه های مثبت را برمی گزینند. خصوصیت های اکتسابیِ مثبتی در خود بوجود می آورند، که مورد قبول جامعه واقع شوند.

البته راه های آزمون و خطا یکی از لازمه های رسیدن به موفقیت است. و این انسان ها را ورزیده می کند. از طرفی اگر زندگی افراد موفق را بررسی کنیم و خصوصیاتی را که آنها در خود بوجود آورده اند و اسراری که آنها را به این همه موفقیت رسانده است، پی ببریم. و فرمول های آنها را بکار گیریم، راه رسیدن به موفقیت خیلی کوتاه تر می شود. 

و اما صفاتی که لازم است در درونتان نهادینه شوند بسان حلقه های زنجیر هستند، که اگر یکی از آنها صدمه ببیند یا پاره شود، تمام موفقیت انسان زیر سوال می رود، پس باید با دیدِ باز و هوشیاری تمام در این امر مهم گام بر داریم.


در این وادی صفاتی هستند که بدون وجود آنها رسیدن به هدف غیر ممکن است و خبر خوش اینکه تمام این صفات اکتسابی هستند و همه انسان ها می توانند این صفات را در خود بوجود بیاورند. یکی از این صفات، اعتماد به نفس 

است.


اعتماد به نفس یکی از مهم ترین حلقه هایِ زنجیرِ رسیدن به هدف است که نداشتن این حلقه، رسیدن به قله موفقیت را غیرممکن می سازد. پس زودتر حلقه ی مفقوده ی خود را پیدا کنید.آیا دست و دلتان می لرزد؟ مظطرب هستید، اعتماد به نفس را در درون خود نمی یابید؟ نگران نباشید همانطور که گفتم اعتماد به نفس یک صفت ذاتی نیست، بلکه اکتسابی است و با آموزش های لازم و معلمی حاذق قابل یادگرفتن است. و با تکرار و تمرین می توانید آنرا در درون خود تبدیل به ملکه کنید.


با اعتماد به نفس کارتان را شروع کنید شک و تردید را از خود دور کنید. به قول معروف تردیدها بزرگترین خیانت کارانند. اگر شما فاقد اعتماد به نفس باشید، چگونه انتظار دارید، تیم تان به موفقیت برسد. یا بهتر بگویم چگونه ممکن است توقع داشته باشید که هم تیمی تان اعتماد به نفس داشته باشد. و یا اینکه شما را به عنوان مدیر، رهبر یا عضو ساده ای از تیم، قبول داشته باشند؟

لجوج بودن و ریسک پذیری  را نیز باید در خود نهادینه کنید. هر جا با چالش روبرو شدید هدفتان را ول نکنید بلکه پافشاری کنید لجاجت کنید، تا آن قسمت از راه را بپیمایید.

افراد موفق مسئولیت پذیر هستند و شما نیز باید مانند آنها مسئولیت کارها و فعالیت هایتان را بر عهده بگیرید. این افراد از کارهای گروهی لذت می برند و با دورهم جمع شدن لذت شان مضاعف می شود.

شکست، پله ای برای رسیدن به موفقیت است. اگر با یک شکست دست از کار بردارید احتمال اینکه به هدف برسید صفر است. نه تنها یک شکست، حتی باید شکست های پی در پی را پشت سر بگذارید تا به میوه موفقیت دست پیدا کنید.


یکی دیگر از حلقه های موفقیت که مانند اعتمادبنفس، حضورش ضروری است، خودباوری است. بدون بودنش رسیدن به هدف غیر ممکن است و با توجه به این مسئله که خود باوری در ارتباطات شخصی نیز بسیار دخیل است، اگر نباشد ممکن است آسیب های شدید شخصیتی به شما وارد شود.

شما باید به خودتان ایمان داشته باشید، شما قرار است از گذرگاه های خطرناکی گذر کنید و به انسان های موفق متصل شوید. اگر به خودتان ایمان نداشته باشید، چگونه ممکن است به ایمان داران رسیده و به آنها بپیوندید.


عدم خودباوری نه تنها به زندگی شغلی، بلکه به زندگی شخصی و اجتماعی شما آسیب می رساند. اگر باورمندی به هدف خود داشته و به رسیدن به آن اعتقاد داشته باشید، موجب می شود که با قلبی مطمئن حرکت کنید و یقین 

بیشتری احساس خواهید کرد. یکی دیگر از حلقه های موفقیت، استعداد است. شما در چه زمینه ای استعداد دارید؟ شاید هنوز استعداد خود را کشف نکرده اید! پس استعداد خود را کشف کنید، و در مسیر استعدادتان گام بردارید، و هدف تعیین کنید. دارا بودن استعداد بر دیگر المان های موفقیت، تاثیر به سزایی دارد. در صورت مستعد بودن، اعتماد به نفستان تقویت می شود. شما باید باور داشته باشید که مانند تمام افراد جامعه، استعداد منحصر به فردی دارید که در رسیدن به هدف شما را یاری می دهد. اگر دقت کرده باشید د راین نقطه یک بار دیگر به اعتماد بنفس و خودباوری شما به یاری شما آمدندکه استعدادتان را به شما بقبولانند. پس می بینید تمام حلقه های موفقیت بصورت اعجاب انگیزی به هم متصل شده اند. تا شما را به سر منزل مقصود برسانند.

بعضی وقت ها انسان فکر میکنه که رسیدن به موفقیت، مثل این است که کوهی را برداری و جابجا کنی! ولی واقعا رسیدن به موفقیت از چیزی که تصور می کنیم، بسیار ساده تر است. در نظر داشته باشید هر چه به موفقیت نزدیک تر می شویم احساس خستگی بیشتری می کنیم. هوشیار باشیم که در یک قدمی موفقیت دست از کار برنداریم. در چنین لحظاتی است که بیشتر به رها کردن کارمان تحریک می شویم


یکی دیگر از حلقه های زنجیر موفقیت، نظم است. هرچه بیشتر منظم باشیم بیشتر به موفقیت نزدیک می شویم. ما باید توانایی اداره و هدایت خود و تیم مان باشیم. از راز و رمزهای موفقیت این است که بهترین کارها را در بهترین زمان ها انجام دهیم و این کار مایه ی شادی و مسرت است. فقط کافیست صد در صد بر کار وهدف اصلی مان تمرکز و توجه داشته باشیم. به قول یکی از بزرگان: موفقیت نتیجه اراده برای بردن نیست،همه این را دارند. موفقیت بزرگ، ناشی از تمایل به آماده شدن برای پیروزی است. افراد موفق در هدف گذاری بسیار ظریف و باریک بین هستند. و فقط یک تصویر هویدا و روشن را - در ذهن خود می پرورانند.  

افراد موفق متعهد هستند. مسئولیت پذیری و نظم و انظباط هم در زندگی شان بصورت برجسته دیده می شود. بهانه تراشی و فرار از مسئولیت از صفات بارز شکست خوردگان است. افراد موفق، مملو از انگیزه و انرژی مثبت هستند و با ارعاب، انذار، ترس و تهدید میانه ای ندارند. لایق بهترین ها هستند. ما اگر رئیس جمهور هم باشیم ولی خود را لایق بهترین شرایط زندگی ندانیم لحظه به لحظه از موفقیت دور و دورتر می شویم. وهیچ وقت به سرمنزل مقصود نخواهیم رسید. پس به خودتان بگویید من لایق بهترین امکانات، بزرگترین موفقیتها و بیشترین ثروتها هستم.

و اما دستیابی به هر موفقیتی هزینه ی خاص خود را دارد و آن تلاش مستمر و پی در پی شماست مخصوصا در شرایط کنونی جهان که علم و تکنولوژی با سرعت سرسام آور به پیش می تازد. هیچ کسی یک شبه به موفقیت نرسیده است و تمام افراد موفق با تلاش و کوشش خود هزینه ی موفقیتشان را پرداخت کرده اند.


نترس، پیشتاز باش

قبلا هم گفتم شکست پله ای است برای موفقیت. تا کنون هیچ فردی کاری را کاملا درست انجام نداده است. و افرادی که بیشتر موفق هستند شکست های بیشتری را تجربه کرده اند. 

پادکست

پی دی اف این مقاله را دانلود کنید.pdf